Ndryshimet kushtetuese, BDI kushtėzon me Badinterin

Shko poshtė

Super Ndryshimet kushtetuese, BDI kushtėzon me Badinterin

Mesazh nga D3M1 prej Sat Feb 19, 2011 9:25 amShkup, 18 shkurt - Ndryshimet kushtetuese nė Maqedoni vihen nė pyetje si rezultat i kushtėzimit tė BDI-sė, e cila ka kėrkuar qė parimi i Badenterit tė aplikohet nė Gjykatėn Kushtetuese edhe nė rastin e shkarkimit tė gjykatėsve. Nė rast se nga VMRO-DPMNE nuk ka vullnet politik pėr t’i mbėshtetur kėto kėrkesa, jo zyrtarisht nga partia e Ali Ahmetit deklarojnė se nuk do t’i japin mbėshtetje ndryshimeve tė propozuara nga grupi i deputetėve tė VMRO-DPMNE-sė, tė cilat parashohin edhe largimin e ministrit tė Drejtėsisė nga Kėshilli Gjyqėsor Republikan.
“Brenda kėsaj kornize propozuesi duhet tė inkorporojė mėnyrėn jo vetėm tė emėrimit, por edhe tė shkarkimit pėrmes parimit tė Badinterit. Ne si grup parlamentar dhe si parti politike vlerėsojmė se ėshtė njė lėshim apo njė zbrazėtirė qė nė kėtė moment nga propozuesi duhet tė kihet parasysh dhe tė plotėsohet kjo iniciativė”, tha Adnan Jashari, deputet i BDI-sė, transmeton Alsat-M.
“Mendoj se duhet qė tė pranohet ky propozim pėr ndryshimin e Kushtetutės sė Republikės sė Maqedonisė dhe bashkė tė bėjmė qė tė pėrforcohet pavarėsia e pushtetit gjyqėsor, tė pėrforcohet pavarėsia e entit shtetėror pėr revizion dhe tė mundėsojmė qė njėkohėsisht RM-ja tė merr vlerėsim pozitiv nė raportin e ardhshėm tė Komisionit Evropian”, tha Silvana Boneva, koordinatore e grupit parlamentar tė VMRO-DPMNE-sė.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi