Konkrusi pėr Guvernator, garojnė 27 kandidatė

Shko poshtė

Super Konkrusi pėr Guvernator, garojnė 27 kandidatė

Mesazh nga Rreze prej Sat Feb 19, 2011 9:52 am

Interesimi pėr tė qenė guvernator i Bankės Qendrore tė Republikės sė Kosovės, ėshtė shumė i madh. Kryetari i Komisionit vlerėsues tė kandidatėve, Mejdi Bektashi ka bėrė tė ditur pėr gazetėn se kanė konkurruar 27 persona, kurs deri nė fund tė muajit do tė bėhet intervistomi i kandidatėve.
Bektashi ka deklaruar kandidatėt qė eventualisht janė nėn hetime, nuk do tė thirren nė intervistim, ndėrsa ka mohuar tė ketė preferenca partiake pėr pėrzgjedhjen e guvernatorit.Bektashi gjatė njė konference pėr media tė mbajtur ka bėrė publike listėn e kandidatėve pėr guvernator, ndėrsa tha se pas 28 shkurtit paneli do tė shqyrtoj listėn definitive dhe sipas ligjit, pėrkatėsisht nenin 40 dhe pikėn 1, 2 dhe 3 do tė klasifikoj kandidatėt pėr intervistim.

"Kriteri kryesor ėshtė i paraparė nė konkursin publik dhe paneli qė pėrbėhet prej dy vendorėve dhe njė ndėrkombėtar do t'i shqyrtojė tė gjitha aplikacionet qė janė valide, respektivisht qė i plotėsojnė kushtet e konkursit. Por gjithashtu gjatė aplikimit tė verifikimit tė dokumenteve, paneli do tė ketė ndihmėn e agjencioneve tė pavarura tė Republikės sė Kosovės", ėshtė shprehur ai.

Ndėrkaq nė mesin e kandidatėve qė kanė konkurruar ka edhe emra nga bordi aktual i BQK-sė, si dhe disa nga ndėrmarrjet publike tė Kosovės. Mirėpo, anėtari i Bordit tė BQK-sė dhe njėherit kryetari i Panelit pėr nominimin e Guvernatorit, Mejdi Bektashi tha se kandidatėt qė eventualisht janė nėn hetime, nuk do tė thirren nė intervistim,"Nėse ėshtė dikush nėn hetime ajo nėnkupton integritetin e personit, nuk mund tė ftohet nė intervistim", ka thėnė ai, ndėrsa ka mohuar zėrat se ka ndikime politike dhe preferenca partiake pėr pėrzgjedhjen e guvernatorit.

Panelin pėr nominimin e Guvernatorit tė BQK-sė e pėrbėjnė Mejdi Bektashi dhe Lulzim Ismajli nga BQK, si dhe njė ndėrkombėtar nga thesari amerikan.
Pritet qė pas intervistimit tė kandidatėve edhe tė bėhet radhitja sipas pikėve e listės me emrat e konkurrentėve dhe mandej Kuvendi i Kosovės duhet tė zgjedh guvernatorin dhe kryetari is htetit bėnė dekretimin e tij. Lista pėrfundimtare e 27 kandidatėve qė kanė aplikuar pėr guvernator ėshtė kjo: Mentor Nimani, Ganimete Salihu, Flamur Keqa, Ramadan Gashi, Agim Paca, Safet Merovci, Fatmir Klaiqi, Genc Kuki, Blerim Dragusha, Sejdi Rexhepi, Valentin Toēi, Milazim Abazi, Ilir Aliu, Vlora Obertinca, Xhevat Meha, Gazmend Luboteni, Marte Palokaj, Ardian Uka, Shaqir Totaj, Ajri Begu, Behxhet Brajshori, Agron Dida, Afrim Maloku dhe Kristė Gojani. Po ashtu, nė listėn e kandidatėve pėr guvernator janė edhe zėvendėsguvernatorėt Gani Gėrguri dhe Nexhat Kryeziu, si dhe drejtori i Aeroportit Ndėrkombėtar tė Prishtinės "Adem Jashari", Agron Mustafa.

_________________
If You Like Peace...Prepare For War...

Mendova Se Ta Kisha Harruar Zerin...Por Joo..Kur e Degjova Mu Kujtua Perseri...!![left]
avatar
Rreze
Legend“s
Besa-Bess
Legend“sBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 8687
Mosha : 22
Viti: : 18/07/1995
Vendbanimi: : Atje Ku Mungon Tii...!!!
Aktiviteti :
99 / 10099 / 100

Registration date : 01/03/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi