Shqiptari i parė nė Berlin

Shko poshtė

Super Shqiptari i parė nė Berlin

Mesazh nga Ditta prej Sat Feb 19, 2011 10:07 am

Shumė i pėlqyer nė vendin e tij pėr interpretimin e komedisė
legjendare tė Stanley Koėalsit nė “Tramvaji me emrin dėshirė”, Nik
Xhelilaj i lindur nė Tiranė nė vitin 1983, debutimin nė ekranin e
kinemasė e ka nė vitin 2008 me filmin “Trishtimi i Zonjės Shnajder”, njė
bashkėprodhim shqiptaro-ēek me regjisor Pirro dhe Eno Milkani, e mė pas
me filmin “Gjallė” tė Artan Minarollit. Por filmi dramatik mbi plagėt e
emigracionit, me titullin “Shqiptari”, tė regjisorit Johanes Naber, ku
Xhelilaj ėshtė dhe protagonist, e solli atė nė “Shooting Star”, duke
qenė dhe aktori i parė shqiptar qė arrin kėtė sukses. U zhvillua edhe
ceremonia e ndarjes sė ēmimeve “Shooting Star” pėr 10 aktorėt e rinj mė
tė mirė europianė tė momentit. Tashmė me kėtė ēmim kėtyre aktorėve do
t’u hapen dyer tė reja drejt kinemasė botėrore. Ky ėshtė dhe qėllimi i
prezantimit tė tyre nė Festivalin e 61-tė nė Filmit nė Berlin. Nė njė
intervistė pėr “Shooting Star” aktori shqiptar Nik Xhelilaj rrėfen
rrugėn drejt suksesit dhe mundėsitė e reja nė rrugėn e vėshtirė tė
kinemasė.

Kush ėshtė…

Emri im ėshtė Nik, por emri im i gjatė ėshtė Kreshnik Xhelilaj, nė
fakt mbiemrin tim shumė vetė nuk e prononcojnė dot mirė, mbiemri im
ėshtė Xhelilaj, thjesht pėr t’ua fiksuar. Vij nga Shqipėria dhe pėr herė
tė parė prezantoj Shqipėrinė kėtu. U selektova me filmin “Shqiptari”
pėr interpretimin e personazhit tė Arben Shehut. Ėshtė njė karakter qė
mė solli fat dhe mė solli kėtu nė Shooting Star. Historia tregon pėr njė
djalė i cili ka njė tė dashur nė fshat, por kushtet e familjes sė tij
nuk janė tė mira, nuk janė tė pasur, dhe familja e vajzės kėrkojnė para
pėr prikėn qė kjo dasmė tė bėhet.
Gjithēka nisi…

Qė tė tregohem i sinqertė shkova tek Akademia e Arteve sepse nuk mė
duhej tė mėsoja matematikė apo fizikė, por atje do bėja vetėm monologė
dhe poema. Nė fillim shkova se mė dukej e lezetshme pėr tė takuar njerėz
tė rinj, por me kalimin e kohės nisi tė mė pėlqente e tė bėhej diēka mė
serioze dhe tė isha mė i pėrgjegjshėm pėr zgjedhjen qė kisha bėrė. Isha
me fat sepse qė nė vitin e parė tė shkollės u zgjodha nga njė producent
shumė i njohur nė vendin tim, Pirro Milkani, pėr njė film autobiografik
dhe pas atij filmi mendoj se gjithēka m’u bė e qartė pėr tė ardhmen
time. U prezantova me magjinė e botės sė kinemasė. Qė aty vendosa qė unė
duhet tė vazhdoja me kėtė profesion.

Ēfarė do tė thotė gjithė kjo pėr ju?

Kur mundohem tė futem nė rol, kam njė farė ankthi dhe bėhem nervoz.
Nuk mendoj premierėn apo tapetin e kuq, por thjesht mundohem tė futem nė
rol. Kur jam nė shesh xhirimi ēdo gjė mė emocionon. Ėshtė njė lodhje qė
ka tė bėjė me ndėrtimin e diēkaje tė re, tė japėsh diēka nga vetja dhe
tė marrėsh e kjo ėshtė diēka e rrallė qė nuk u ndodh shumė njerėzve.

Tė jesh nė Shootin Star ėshtė…

Ti takon njerėz tė rinj, kultura tė reja dhe mendėsi tė reja, por
gjėja mė e bukur ėshtė se ēdo herė nuk ke njė ide fikse si ta bėsh kėtė
punė, por ēdo herė ia fillon nga zeroja. Kjo mė emocionon.

_________________


`LOVE 4 Haters .. :D

Ditta
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 16842
Mosha : 27
Viti: : 18/01/1991
Vendbanimi: : kerkun
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 17/05/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi