Imami Krasniqi, dėshmi pėr rritje tė urrejtjes fetare nė Kosovė

Shko poshtė

Super Imami Krasniqi, dėshmi pėr rritje tė urrejtjes fetare nė Kosovė

Mesazh nga AmazinnG GirL prej Sat Feb 19, 2011 11:37 am

Prishtinė, 19 shkurt - Shėrbime “tė analizės” nė dy organizata tė rėndėsishme perėndimore nė raportet e tyre pėrmendin “rritjen e rrezikut nga ekstremizmi fetar” nė Kosovė. Kėto analiza bazohen nė tė dhėna tė mbledhura pėr shumė vjet. Nė to pėrmendet edhe tentimi pėr infiltrim nė Kosovė tė disa organizatave tė dyshimta, tė cilat kanė qenė “nėn vėzhgim”. Disa prej tyre thuhet tė kenė rritur bazėn nė Mitrovicė, qė janė tė lidhura edhe me Novi Pazarin, nė Serbi.
Por si vende ku, sipas kėtyre analizave, ka pasur “vizita” tė disa personave tė njohur pėr shėrbimet perėndimore tė zbulimit pėr lidhje me organizata terroriste, pėrmendet edhe Peja, edhe pse kjo thuhet tė kishte ndodhur pėr herė tė fundit para shtatė vjetėsh, shkruan Koha Ditore e sė shtunės.
Nė kėto “analiza” thuhet se Kosova, ndonėse vend me shumicė myslimane, ka njė shoqėri sekulare me orientim perėndimor, ndėrsa toleranca fetare nė Kosovė me vite ka qenė shembull i mirė, sepse pėr popullatėn shqiptare identiteti kombėtar ka qenė mė i rėndėsishėm sesa ai fetar.
Kėto “analiza“, qė kanė shenjėn “konfidenciale”, pėrmendin deklaratat fyese qė kishte shprehur kohė mė parė Imami Shefqet Krasniqi ndaj, siē thuhet, “nobelistes dhe humanistes me famė botėrore me prejardhje shqiptare, Nėnė Terezės” si nxitje tė urrejtjes ndėrfetare.
Pėrmendet se Nėnė Tereza gėzon njė respekt tė madh ndėr shqiptarėt, pa dallim feje, dhe se kurrsesi deklaratat e Krasniqit nuk paraqesin qėndrimin e komunitetit mysliman nė Kosovė. Mirėpo vėrehet se reagimet ndaj deklaratės sė Krasniqit kanė qenė tė kufizuara dhe jo edhe aq tė zėshme. Pėrmendet se Bashkėsia Islame ka thėnė se ai nuk paraqet pikėpamjet e saj, por vėrehet se nga skena politike dhe publike kryesisht ėshtė injoruar ky rast.
avatar
AmazinnG GirL
Legend“s
Besa-Bess
Legend“sBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 4276
Mosha : 22
Viti: : 17/10/1995
Vendbanimi: : n'Kojshi :P
Aktiviteti :
50 / 10050 / 100

Registration date : 21/09/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Imami Krasniqi, dėshmi pėr rritje tė urrejtjes fetare nė Kosovė

Mesazh nga Lordi prej Sat Feb 19, 2011 11:54 am

trus mor b... mor idiot ipa ftyr.. mshile ski kapacitet me fol as sa ni femi 2 vjeqar..!!!!

Lordi
Co-Adm Legend
Besa-Bess
Co-Adm LegendBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 1030
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 28/05/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi