Protestė e madhe nė Francė ?

Shko poshtė

Super Protestė e madhe nė Francė ?

Mesazh nga ditush prej Sat Feb 19, 2011 11:57 amParisi dhe disa qytete tjera tė Francės rrezikojnė tė bllokohen tėrėsisht, pasi mija qytetarė kanė paralajmėruar se sot pasdite do tė demonstrojnė kundėr ligjit tė ri tė pensioneve.

Sindikatat franceze kanė ftuar tė gjithė shoqatat e punėtorėve dhe studentėt pėr tė ngritur zėrin kundėr reformės legjislative, qė ngrit moshėn e pensionit pėr nė 65 vjet.
Nė demonstratė priten tė paraqiten edhe punonjėsit e rafinerive, gjė qė shihet tė jetė shumė e rrezikshme pėr Francės.

Kjo pasi aeroporti kryesor i Sharl De Gollit ka rezerva tė karburantit pėr vetėm disa ditė.Ministrja e Ekonomisė franceze Kristine Legarde bėri thirrje qė tė mos bėhet panik, pasi qeveria ka pėrgatitur njė plan alternativ pėr furnizimin me kerozinė.Nė protestėn e kaluar tė sindikatave nė Paris morėn pjesė mė shumė se 300 mijė qytetarė.

_________________

ditush
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 5736
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 06/03/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi