Nxirren 5 minatorėt e parė kilian ?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super Nxirren 5 minatorėt e parė kilian ?

Mesazh nga ditush prej Sat Feb 19, 2011 12:00 pmPesė nga 33 minatorėt kilian tė cilėt ishin tė bllokuar pėr mė tepėr se o dy muaj nė njė nga minierat e Kilit, janė nxjerr sot.

I pari qė doli ishte Florencio Avalos.

Ai u prit me gėzim e pėrqafime nga familja si dhe presidenti Sebastian Pinera.

Menjėherė pas Avalos dolėn edhe dy minatorėt tjerė Carlos Mamani dhe Jimmy Sanchez.

Mamani ishte minatori i vetėm me shtetėsi boliviane ndėrsa Sanchez ėshtė minatori mė i ri nga 33 tė bllokuarit.

Autoritetet thanė se shpėtimi i shumėpritur i minatorėve ishte mrekulli.
Ata shtuan se cdo orė duhet tė bėhet nxjerrja e nga njė minatori.

Operacioni i shpėtimit filloi nė orėn 23 e 15 sipas orės lokale, qė i bie diku rreth orės 5 sipas kohės kosovare.

Nxjerren po e kryen eksperti teknik Manuel Gonzales, i cili u ulė nė 624 metra pėrmes boshtit tė shpėtimit.

Herėn e parė ai u kthye dhe raportoi pėr gjendjen nė minierė. Gjė qė ndodhi pas cdo uljeje.

Jashtė gjenden edhe ekipet mjekėsore, tė gatshme pėr tė ndihmuar rastet nė nevojė.

_________________

ditush
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 5736
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 06/03/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi