Chavez nacionalizon edhe nj kompani private ?

Shko posht

Super Chavez nacionalizon edhe nj kompani private ?

Mesazh nga ditush prej Sat Feb 19, 2011 12:02 pmPresidenti i Venezuelas Hugo Chavez ka nacionalizuar kompanin Venoco, e cila merret me lubrifikimin e motorve.
Veneco ishte n pronsi t Amerikanve dhe Italianve. Kjo ndodhi vetm disa dit pasi Chavez u zotua se do t radikalizoj revolucionin e tij si drejtues shteti. E konfiskuar kshtu tha

Chavez drejtprdrejt n televizion, nga nj ferm q qeveria e kishte bler para dy vitesh. Ai shtoi se do t nacionalizoj edhe Fertinitro-n, nj nga prodhuesit kryesor t plehrave azotike, nj pjes e t cils sht n pronsi t kompanis amerikane Koch dhe kompanis italiane Sapiem.
Presidenti Chavez tha se qeveria do t marr n kontroll pothuajse 200 mij hektar t toks n pronsi t kompanis britanike t mishit Vestey foods group. Gjat 12 viteve n pushtet, 56-vjeari ka vn ngastra t mdha t ekonomis s vendit antar t OPEC-ut n duart e shtetit.

_________________

ditush
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 5736
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 06/03/2010

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi