Ushqimet qė shkatojnė nervozim ?

Shko poshtė

Super Ushqimet qė shkatojnė nervozim ?

Mesazh nga ditush prej Sat Feb 19, 2011 1:16 pmStresi ėshtė shkaktar qė e nxit organizmin qė ta “thėrrasė” ushqimin, ndėrsa njeriu e merr atė edhe kur pėr tė nuk ka nevojė.
Shpesh ndodh qė nuk ėshtė i vetėdijshėm pėr sasinė dhe ēka ėshtė duke ngrėnė. Kėtu ju zbulojmė se cilėt janė “ngacmuesit” e organizmit dhe ju shpjegojmė se ēka ndodh nė trup pas konsumimit tė tyre.
Shmangni kripėn
Sasia e rritur e kripės sė konsumuar bllokon gjėndrat qė prodhojnė adrenalinė, e cila ju ofron energji shtesė dhe ua shton disponimin. Do tė jeni nervoz, tė lodhur dhe pėrsėri shumė shpejt tė uritur.Ushqimet e ėmbla
Shmangni sheqerin
Marrja e tepruar e sheqerit shkakton rėnien e pėrqendrimit, rrahjet e shpejtuara tė zemrės, harresėn, madje edhe vėshtirėsi me shikimin por edhe agresivitet. Nėse ėmbėlsirat i hani nė mbrėmje vėshtirė do tė flini, ndėrsa tė mos pėrmendim edhe qė do tė humbisni dėshirėn pėr seks pasi qė “injeksioni” i forcės do tė veprojė shumė shkurt. Do tė zhduket ende pa arritur te shtrati. Konsumimi afatgjatė i sasive shkakton tendosjen e pankreasit dhe sjell deri te diabeti.
Ushqimet djegės
Ushqimet qė e pėrshpejtojnė organizmin, sikur xhenxhefili apo speci, janė tė mira, por nėse merren me masė. Assesi nėse jeni nė ndikimin e stresit. Pas marrjes sė ushqimit djegės organizmi fiton energji tė re dhe atė e pėrzien me stresin me ēka edhe e rrit mė shumė. Pėrveē kėsaj, ushqimi djegės ua humb gjumin, kėshtu qė mos gaboni ta hani nė mbrėmje para fjetjes.
Kafja
Pija e zezė ėshtė burim i stimuluesve, kafeinės (nxit krijimin e hormonit tė stresit, kontribuon nė mbledhjen e yndyrės rreth belit, dėmton zemrėn dhe trurin), teobrominit dhe teofilinit (ju kthjellin, dhe kėta mund tė shkaktojnė probleme me gjumin).
Pijet e gazuara
Kombinimi i kafeinės dhe sheqerit dhe i ngjyrave artificiale paraqet grumbullimin e stresit “nė shishe”! Disa decilitra tė pijes sė ftohtė, e cila do t’ju freskojė pėr shkurtazi, do tė bėjė qė sheqeri “tė vrapojė” nėpėr gjak, do tė ndalet nė pankreas, barku do “tė shokohet” nga ftohja, ndėrsa ju pėr shumė shkurt do tė jeni hiperaktiv.
Alkooli
Secila pirje e alkoolit gjatė kohės sė tollovisė nė punė ėshtė e dėmshme pasi qė ai nėn ndikimin e insulinės shndėrrohet nė yndyrė dhe akumulohet nė mėlēi. Sherri i tij mėlēia nuk mund tė kryejė funksionin e filtrimit, ndėrsa pikėrisht kėtė e bėn kur punon jashtė orarit, kur jeni nėn stres. Toksinat mbeten nė trup dhe pėrqendrohen nėpėr organet pėrreth. Sa mė shumė qė ka gota me verė pas darkės, kjo ėshtė fatale.
Mishi i kuq
Pėrbėrėsit e mishi tė viēit dhe mishrave tė ngjashėm rrisin nivelin e norepinefrinės, qė janė tė lidhur me rritjen e ankthit dhe stresit.

_________________

ditush
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 5736
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 06/03/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi