Shampanja pr zemr dhe tru ?

Shko posht

Super Shampanja pr zemr dhe tru ?

Mesazh nga ditush prej Sat Feb 19, 2011 1:19 pmKemi marr nj arsyetim mjaft t mir pr shampanjn, sepse studiuesit thon se kjo pije me shkum sht njjt e dobishme pr zemr dhe tru, sikurse edhe vera e zez.
Studiuesit britanik kan zbuluar se shampanja sht e pasur me polifenole, kimikate bimore, pr t cilat besohet se i zgjerojn ent e gjakut, pr ka vjen deri te ulja e presionit n zemr dhe tru.
Studiuesit gjithashtu thon se t mirat shndetsore t shampanjs nuk jan t kufizuara vetm tek ato t cilsis s lart dhe t shtrenjt, por edhe tek ato m t voglat.
Studimi i universitetit Reading sht bazuar n studimet e mparshme t cilat kan treguar se dy gota ver n dit jan t mira pr zemr dhe problemet me qarkullimin e gjakut. Polifenoli n sasi t mdha gjendet n vern e zez, por jo edhe n t bardhen. Mirpo, shampanja kryesisht bhet nga przierja rrushit t bardh dhe t zi. Polifenoli gjendet gjithashtu edhe n aj, vajin e ullirit, qep, brokoli dhe boronic.

_________________

ditush
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 5736
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 06/03/2010

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi