Shkencėtarėt po mundohen tė krijojnė njė kripe tė re tė kuzhinės ?

Shko poshtė

Super Shkencėtarėt po mundohen tė krijojnė njė kripe tė re tė kuzhinės ?

Mesazh nga ditush prej Sat Feb 19, 2011 1:25 pmShkencėtarėt amerikanė janė duke punuar nė drejtim tė krijimit tė njė kripe tė re tė kuzhinės, e cila do ta zėvendėsojė klorurin e natriumit.
Nė tė vėrtetė ata kanė arritur tė krijojnė njė kripė qė ėshtė derivat i dy kripėrave nga Mesdheu, njė nga Deti i Vdekur dhe njė nga Deti i Kuq, tė cilėt kanė njė pėrqindje dukshėm tė zvogėluar tė natriumit, madje 66%.
Nė vend tė deri tash dominuesit, natriumit, nė kripėn e re nė pėrqendrim tė lartė do tė jetė kaliumi dhe mineralet e tjera.
Deri tash ėshtė i njohur fakti se konsumi i tepruar i kripės ēon nė njė varg sėmundjesh, veēanėrisht ato kardiovaskulare.
Derisa konsumimi i kripės sė natriumit kufizohet nga ekspertėt deri nė 2300 mg nė ditė, respektivisht 1500 te tė sėmurit, konsumi i preferuar i kaliumit ėshtė 4700 mg. Kaliumi ndikon edhe pozitivisht nė normalizimin e ritmeve tė zemrės, parandalimin e gurėve nė veshkė dhe nė parandalimin e dobėsimit tė eshtrave.

_________________

ditush
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 5736
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 06/03/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi