Mrekullia, njė djalė jeton pa trurin e vogėl

Shko poshtė

Super Mrekullia, njė djalė jeton pa trurin e vogėl

Mesazh nga Gonna prej Sat Feb 19, 2011 3:29 pm

Ėshtė njė zbulim i jashtėzakonshėm, tė cilin mjekėt nuk dinė t’i japin asnjė shpjegim.
Nė njė artikull tė publikuar sot nė njė revistė amerikane, u bė e njohur historia e njė fėmije tė lindur pa disa pjesė tė trurit, i aftė tė bėjė gjėra tė pabesueshme.

Vetė mbijetesa e tij ėshtė tėrėsisht e pashpjegueshme pėr mjekėt, pasi 3-vjeēarit i mungon truri i vogėl dhe pjesė tė tjera tė rėndėsishme tė trurit.

I quajtur Chase Britton, fėmija jeton i lumtur nė Nju Jork. Prindėrit e tij sigurojnė se i pėlqen tė kėndojė dhe tė qeshė gjatė tė gjithė kohės.

Nė vitin 2008, David dhe Heather, prindėrit e tij, u bėnė prindėr tė njė djali tė dytė tė quajtur Troy, edhe ai i lindur nė mėnyrė tė parakohshme dhe me keqformime.

Troy arriti tė mbijetonte vetėm gjashtė javė pas lindjes, por vėllai i tij me “gjysėm” truri, edhe ai i lindur pėrpara kohe, jo vetėm qė i ka kaluar javėt e para, por gėzon njė shėndet tė plotė, tė njėjtė me atė tė ēdo 3-vjeēari tjetėr.

”Mjeku na thirri dhe nuk dinte se ēfarė tė na thonte”, tregon Zoti Britton. “Askush nuk ka parė kurrė mė parė diēka tė tillė. Shkuam mė pas tek neurologėt dhe ata u shastisėn edhe mė shumė. Ngelėn duke thėnė qė kjo ėshtė e pamundur.

Sipas tyre, djali ynė nuk duhet tė ishte nė gjendje tė jetonte, por edhe nėse do t’ia dilte, ėshtė e pamundur pėr ta tė shpjegojnė se si ai bėn funksione, tė cilat kryhen normalisht nga pjesėt e trurit qė atij i mungojnė”.


Nė pjesėn ku 3-vjeēari duhet tė kishte trurin e vogėl, ai ka vetėm njė lėng organik. Kjo pjesė e trurit kontrollon frymėmarrjen dhe funksione tė tjera si gjumi.

Djali ėshtė nė gjendje tė marrė frymė dhe tė flejė pa probleme, ndėrsa tek njė njeri normal, njė dėmtim nė trurin e vogėl sjell menjėherė vdekjen, pasi pushon funksioni i mushkėrive.

Misteri ėshtė edhe mė i thellė nėse merr parasysh qė nė skanerat dhe ekot gjatė zhvillimit, tregohet qartė se djali i saj kishte trurin e vogėl dhe njė tru tėrėsisht normal.

Nėse kjo do tė konfirmohet nga mjekėt, atėherė kjo ēėshtje, do tė hedhė poshtė tė gjithė parimet bazė tė shkencės mjekėsore.

_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 31
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi