Kėshilla qė mos tė shtoni nė peshė

Shko poshtė

Super Kėshilla qė mos tė shtoni nė peshė

Mesazh nga Gonna prej Sat Feb 19, 2011 3:32 pm

Siē kalojnė ditėt nga dimri, efektet nga monotonia e dimrit dhe ushqimi i yndyrshėm janė burim kryesor i frustrimeve dhe nervozėve. Kthimi nė formė pėr kombinimet e pranverės, por edhe pėr kombinimet e verės nga perspektiva e sotme duket e pamundur, ndėrsa zvogėlimi i kilogramėve me ndihmėn e dietave ėshtė temė e dhimbshme. Por, ēka nėse mund t’i shkrini kilogramėt pa asnjė mundim, pa harxhim tė parave, pa nervozė dhe mė pas se njė minutė? Si? Zbuloni menjėherė!

Hani fėstėk
Tingėllon e pabesueshme,por studiuesit amerikan e vėrtetojnė kėtė. Nė studimet e tyre ėshtė treguar se ata njerėz tė cilėt hanė fėstėk njė deri dy herė nė javė kanė shanse mė tė vogla tė trashen.

Copėtoni ushqimin
Ēdo ngrėnie copėtoni nė copa tė imėta. Kjo ėshtė kėshilla qė e ofrojnė studiuesit japonez, dhe bėhet fjalė pėr percepcionin vizual tė ushqimit. Nė eksperimentet e tyre ata iu kanė dhėnė studiuesve dy porcione identike, por nė njėrėn ushqimi ėshtė shėrbyer i paprerė, ndėrsa nė tjetrėn copėtuar imtė. Tė gjithė janė pajtuar se nė porcionin e dytė ka mė shumė ushqim. Zbatoni edhe ju kėtė taktikė nėse dėshironi tė keni fotografi tė saktė pėr sasinė e ushqimit qė e keni ngrėnė. Nė kėtė mėnyrė mbroheni nga teprica e ushqimit. Ju bėftė mirė!

Instant-manikyr
Ndonjėherė zbavitja e vogėl mund t’ju ndihmojė tė harroni nė urinė. Pėr shembull, bėni manikyr para se tė flini. Ku ėshtė sekreti? Me thonj tė bukur dhe tė shkėlqyeshėm pak ėshtė e besueshme qė do tė kėrkoni tė hani patatina.

Vaj ulliri
Pasuroni ushqimin me vaj. Ėshtė e pasur me bimė, dhe kėshtu shpejt do tė ndjeheni tė ngopur.

Larja e dhėmbėve nė mbrėmje
Gjithmonė lani dhėmbėt para se tė flini. Pėrveē qė ajo do t’ua mbajė higjienėn dhe shėndetin e dhėmbėve, mbroheni edhe nga ngrėniet e natės. Para se t’i lani dhėmbėt mė pak shanse ka se do tė shkoni nė kuzhinė, ndėrsa aroma dhe shija e pepermintit e zvogėlon apetitin.

Fto mik
Kjo vlen pėr periudhat e stresit kur jemi tė rrethuar me ushqim tė pakontrolluar dhe trashje. Nė vend se tė mbylleni nė kuzhinė dhe tė ngjiteni te frigoriferi, lajmėrohuni te ndonjė shoqe e ngushtė. Pėrveē se do t’ua largojė mendjen nga ushqimi, kushedi ndoshta do t’ju ndihmojė edhe nė kalimin e problemeve.

_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 31
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi