Koha mund tė ndryshojė personalitetin tonė

Shko poshtė

Super Koha mund tė ndryshojė personalitetin tonė

Mesazh nga AnG3L-E prej Sat Feb 19, 2011 4:50 pmNėse mė parė mendonim se ishte thjesht njė paragjykim, tani ėshtė e vėrtetuar me shkencė: koha ndikon nė personalitetin tonė mė shumė se ē’mund tė mendojmė.

“Gjithė faji ėshtė i Hėnės, qė kur afrohet nė Tokė, i ēmend tė gjithė”, thoshte William Shakespeare. Por jo vetėm Hėnė, edhe gjendet e ndryshme klimaterike mund tė ndryshojnė shpirtin tonė. Nėse mė parė mendonim se ishte thjesht njė paragjykim, tani ėshtė e vėrtetuar me shkencė: koha ndikon personalitetin tonė mė shumė se ē’mund tė mendojmė. Kjo ėshtė vėrtetuar nga njė studim i Universitetit tė Berlinit, qė ka studiuar 2000 persona. Studimi ka dalė nė pėrfundimin se ka katėr lloje njerėzish: ata qė nuk influencohen nė asnjė mėnyrė nga moti apo ndėrrimi i stinėve; ata qė e duan stinėn e verės; ata qė e urrejnė dhe ata qė e adhurojnė shiun.

Studimi ka treguar gjithashtu se fėmijėt, nė pėrgjithėsi bėhen njėsoj si nėnat e tyre, nė lidhje me ndjenjat mbi ndryshimet klimaterike. Megjithatė, nuk dihet nėse kjo ndodh pėr shkak tė gjeneve apo thjesht sepse fėmijėt vlerėsojnė mėnyrėn e tė jetuarit tė prindėrve.

_________________
. . . Jam Kokforte . . . Por [ Zemren ] e Kam Gjithmone Te Madhe. . . ladyshy:

-------------EDUARD-------------------
------ ◢ ▇ ◣ (L) ◢ ▇ ◣----------
------▇ ▇ ▇ ◣ ◢ ▇ ▇ ▇----------
------◥ ▇ ▇ ▇ ▇ ▇ ▇ ◤---------
------┈ ◥ ▇ ▇ ▇ ▇ ◤--------------
------┈ ┈◥ ▇ ▇ ◤------------------
------┈ ┈ ┈ ◥◤----------------------
avatar
AnG3L-E
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 11525
Vendbanimi: : N`Zemer T`EDW-s
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 14/09/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi