“Times”: Pranvera arabe e barabartė me rėnien e komunizmit

Shko poshtė

Super “Times”: Pranvera arabe e barabartė me rėnien e komunizmit

Mesazh nga D3M1 prej Sun Feb 20, 2011 10:25 amLondėr, 20 shkurt – Ngjarjet nė botėn arabe janė tema qenėsore nė faqet e politikės sė jashtme tė gazetave londineze, ndėrkohė qė kėto gazeta faqet kryesore ua kushtojnė ngjarjeve nė Bahrejn dhe nė Libi, ku nuk kanė tė ndaluar protestat anti-regjimit. Shtypi londinez preokupohet shumė edhe me protestat nė shtetet e tjera tė rajonit. “Times” shkruan se “pranvera arabe”, njė zgjim i madh i 2011-ės, ėshtė i barabartė me rėnien e komunizmit mė 1989, dhe po zgjerohet nė Afrikėn Veriore dhe nė Lindjen e Afėrt si valėt pas shpėrthimit tė ndonjė pende.
Vetėm para dy muajsh ngjante qė 350 milionė banorė tė kėsaj pjese tė botės asnjėherė nuk do tė ngrejė kokėn nga presioni i regjimit qė shuante ēdo tentim pėr zgjim dhe pėr tė kundėrshtuar. Por, pas revolucionit nė Tunizi dhe Egjipt “revolta e tė premtes” e pardjeshme ishte njė pamje e paimagjinueshme, raporton BBC.
Qė nga Bahrejni, Libia dhe Jemeni deri te Xhibuti dhe Jordania, dhe nė fund te Irani qė nuk ėshtė shtet arab, popullsia e re trimėrisht ėshtė ngritur kundėr diktatorėve, tė cilėt kanė reaguar ashtu siē dinė ata, me gaz lotsjellės dhe me plumba tė vėrtetė dhe tė gomės, shkruan “Times”.
Edhe pse vendet perėndimore frikohen se do tė humbin liderėt arabė, tė cilėt pėr njė kohė tė gjatė i kanė pėrkrahur si digė kundėr fundamentalizmit islamik, kėto revolucione nuk kanė lidhje me ēėshtjen fetare, as madje me solidarizimin me palestinezėt, shkruan gazeta. Nė tė gjitha kėto vende tė rinjtė e revoltuar kanė demonstruar kundėr represionit, varfėrisė dhe elitės sė dinastive tė korruptuara.
Nė Bahrejn, Libi dhe Jemen pėr dallim nga Tunizia dhe Egjipti, regjimet po tregohen tė pamėshirshme dhe akoma po u bėjnė ballė protestave tė pandėrprera, pėrfundon teksti i botuar nė ballin tė “Times”.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi