Indiani ka 39 gra dhe 94 fėmijė e 33 nipėr

Shko poshtė

Super Indiani ka 39 gra dhe 94 fėmijė e 33 nipėr

Mesazh nga D3M1 prej Sun Feb 20, 2011 1:12 pmNjerėzit sot mezi arrijnė tė ushqejnė dy fėmijė, por indiani Zion Chana ushqen, besoni ose jo, 94 fėmijė. Chana ėshtė i zoti i shtėpisė nė familjen mė tė madhe nė botė! Ai ka 39 gra, 94 fėmijė dhe 33 nipėr e mbesa. Tė gjithė ata jetojnė nė njė shtėpi katėrkatėshe nė fshatin Baktwang tė shtetit Mizoram nė Indi.

Familja e indianit e vetme mund ta formojė njė fshat. Janė aq shumė sa qė edhe ndėrtesa katėrkatėshe me mė shumė se 100 dhoma ėshtė e ngushtė pėr ta. Por ata megjithatė janė tė lumtur. Kanė njėri-tjetrin, jetojnė nė harmoni dhe e ndihmojnė njėri-tjetrin.

“Ndjehem me fat. Zoti ma ka falė njė familje tė madhe pėr tu kujdesur pėr tė. Mendoj se jam shumė i lumtur pėr faktin se kam 39 gra dhe qė jam kryefamiljari i familjes mė tė madhe nė botė”, tha Chan, i cili njėherėsh ėshtė edhe udhėheqės i njė sekti indian i cili lejon burrat tė martohen me shumė femra.
Indiani brenda njė viti ishte martuar dhjetė herė. Por secilės grua i kushton kujdes. Nė shtratin e tij secila grua vjen nė parimin e sistemit tė rotacionit.

“Ai ėshtė personi mė i rėndėsishėm nė shtėpinė tonė, ndėrsa njėherėsh ai ėshtė edhe burri mė i bukur i fshatit”, thotė Rinkmini bashkėshortja 35 vjeēare e Chanait pėr gazetėn britanike The Sun.

Nė familjen e madhe mbretėron gati njė disiplinė ushtarake. Bashkėshortja mė e vjetėr e Chanait Zathiangi ka pėr detyrė ta bėjė organizimin e familjes. Ajo ndanė dhe organizon punėt e shtėpisė, kėshtu qė secili e di se ēfarė pune duhet tė bėjė.

Natyrisht pėr familjen e madhe nevojitet shumė ushqim, kėshtu qė pėr njė darkė duhet tė pėrgatiten 30 pula, tė qėrohen rreth 60 kilogramė patate dhe nganjėherė familja zien deri nė 100 kilogramė oriz nė ditė. Edhe pse nuk ėshtė lehtė ta ushqesh njė familje tė madhe Chana po ia arrin qėllimit. Atij i ndihmojnė djemtė, vajzat, por edhe bashkėshortet e vyeshme.

Nė familje kanė harmoni dhe siē thonė, marrėdhėnia e tyre bazohet nė dashuri dhe respekt. Thuhet se indiani ka martuar disa gra tė varfra tė fshatit, pėr tu kujdesur pėr to. Ai nuk do tė ndalet me vetėm 39 gra. Chana ka ndėrmend ta zgjeroj edhe mė familjen, por edhe sektin e shenjtė i cili sot numėron 400 anėtarė. Siē tha ai, ka ndėrmend tė udhėtojė pėr nė SHBA, ku do tė predikojė besimin e tij dhe tė kėrkoj edhe ndonjė grua. /Telegrafi/

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi