Nesėr mblidhet parlamenti, s’dihet a do tė votohet edhe pėr presidentin

Shko poshtė

Super Nesėr mblidhet parlamenti, s’dihet a do tė votohet edhe pėr presidentin

Mesazh nga D3M1 prej Sun Feb 20, 2011 9:13 pmPrishtinė, 20 shkurt - Deputet e legjislaturės sė re tė Kuvendit tė Kosovės, 120 syresh, pritet tė betohen tė hėnėn nė seancėn konstituive tė Kuvendit tė Kosovės. Seanca , qė fillon nė orėn 11, do tė ketė 4 pika tė rendit tė ditės. Sekretari i Kuvendit i ka thėnė KTV-sė se nė rend ditė fillimisht ėshtė formimi i komisionit pėr verifikimin e mandateve, pastaj betimi i deputetėve, zgjedhja e kryetarit tė Kuvendit dhe nė fund zgjedhja e nėnkryetarėve tė Kuvendit.
Nė rend dite nuk ėshtė paraparė votimi pėr postin e Presidentit, por kjo megjithatė pritet tė ndodhė gjatė sė hėnės.
Ushtruesi i detyrės sė Presidentit, Jakup Krasniqi javėn e kaluar kishte thėnė se njė gjė e tillė nuk mund tė ndodhė ditėn e njėjtė.
Megjithėkėtė, zyrtarė qeveritarė kanė thėnė se pas njė pauze tė seancės konstituive, do tė thirret seanca tjetėr, ku do tė votohet i nominuari pėr President tė Kosovės, Behgjet Pacolli.
Sipas Kushtetutės dhe Rregullores sė Kuvendit, votimi i presidentit bėhet me votim tė fshehtė, nė tri runde. Nėse presidenti nuk arrin tė zgjidhet nė dy rundet e para me 2/3 e votave, atėherė nė rundin e tretė kjo bėhet me shumicė tė thjeshtė, apo me 61 vota tė deputetėve. Nė rast se dėshton edhe hera e tretė e zgjedhjes sė Presidentit, sipas Kushtetutės shpallen zgjedhjet e reja, tė cilat duhet tė mbahen brenda 45 ditėsh.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi