Rreth 500 polakė kundėr pavarėsisė sė Kosovės

Shko poshtė

Super Rreth 500 polakė kundėr pavarėsisė sė Kosovės

Mesazh nga D3M1 prej Sun Feb 20, 2011 11:11 pm


Varshavė, 20 shkurt – Rreth 500 qytetarė polakė, sipas vlerėsimit tė organizatorėve (qė zakonisht e rrisin numrin), kanė kaluar sot nėpėr rrugė tė kryeqytetit tė Polonisė nė tė ashtuquajturin marsh kundėr pavarėsisė sė Kosovės.
Marshin protestues e ka organizuar shoqata Iniciativa pėr Kosovėn serbe, e cila tenton tė bindė qeverinė polake qė tė tėrheqė njohjen e pavarėsisė, sepse “ajo ėshtė shpallur njėanshėm dhe nė kundėrshtim me tė drejtėn ndėrkombėtare”.
“Varhava nuk do tė duhej tė vendosė kurrfarė marrėdhėniesh diplomatike me autoritetet e komprometuara dhe tė korruptuara nė Prishtinė”, i ka thėnė radios polake Marek Skavinjski, njė nga organizatorėt e marshit protestues.
Polonia ka qenė ndėr tė parat shtete anėtare tė BE-sė qė ka vendosur tė njohė shtetin e Kosovės, por nuk ngutet tė hapė ambasadė nė Prishtinė.
Kundėr njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės ka qenė nė atė kohė opozita e pakėt polake, si konservatorėt ashtu edhe postkomunistėt, kurse presidenti i ndjerė Leh Kaēinjski ka deklaruar disa herė se derisa ai ėshtė nė krye tė shtetit nuk do tė lejojė qė ambasadori polak tė shkojė nė Prishtinė.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi