Sa mirė flemė?

Shko poshtė

Super Sa mirė flemė?

Mesazh nga Gonna prej Tue Feb 22, 2011 3:04 pm

Nėse kėtė mėngjes jeni zgjuar tė lodhur dhe tė dėrrmuar, ngaqė nuk keni mundur tė flini mirė gjatė natės sė kaluar, nuk jeni tė vetmit. Sipas studimeve, pothuajse dy tė tretat e banorėve nė botė pėrpiqet qė tė ketė njė gjumė tė rehatshėm dhe tė pushojė gjatė natės.

Problemi ėshtė aq serioz sa ekspertėt mendojnė se ky problem tashmė i takon edhe shėndetit publik. Rreth 60 pėr qind e personave tė rritur e pranojnė se kanė probleme me gjumin dhe rrallėherė ia dalin tė flenė 6 apo 7 orė, sa sugjerohen pėr t'i kaluar nė gjumė.

Njė e treta e njerėzve vuan nga pagjumėsia, por njė numėr i madh prej tyre me vitet tė tėra e luftojnė kėtė dukuri. Mjekėt paralajmėrojnė se mungesa e gjumit shkakton depresion, mungesė nė pėrqendrim dhe aftėsinė pėr t'u ballafaquar me sfidat e pėrditshme.

Sipas rezultateve tė njė raporti, personat qė kanė probleme me gjumin, kanė 4 herė mė shumė sherre nė marrėdhėnie. Po ashtu, 3 herė mė shumė hasin nė vėshtirėsi pėr t'u pėrqendruar dhe 2 herė mė shumė pėr rėnie tė fuqisė.

Njė e katėrta e personave tė rritur hasin nė probleme me gjumin se kėrcitja e dhėmbėve apo apnea - ērregullim qė e karakterizon pushime nė frymėmarrje, qė shkakton zgjimin nga gjumi.

Sipas studiuesve, vetėm 39 pėr qind e njerėzve nga 5.300 personave tė rritur kishin gjumė cilėsor. Ekspertėt theksojnė se personave tė rritur u nevojiten 5 orė gjumė pandėrprerė, nė mėnyrė qė tė mund tė pėrqendrohen dhe tė funksionojnė si duhet. Nė ndėrkohė, ilaēet tė cilat mund tė ndihmojnė pėr njė gjumė mė tė rehatshėm mund tė sjellin diabetin por edhe kancerin.

_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 31
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi