Ten tėrheqės, jo nga rrezitja por nga pemėt

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super Ten tėrheqės, jo nga rrezitja por nga pemėt

Mesazh nga Gonna prej Tue Feb 22, 2011 3:06 pm

Ngjyra e artė ose e bronztė e lėkurės, sikur kur ktheheni nga deti ėshtė mė tėrheqėsja dhe tregon shėndetin dhe pjellorinė, e pėr kėtė gjė janė pėrgjegjės karotenoidet nga pemėt dhe perimet. Shkencėtarėt skocezė rekomandojnė sasi mė tė mėdha tė pemėve dhe perimeve, prej tri deri nė pesė porcione nė ditė, si mėnyrėn mė tė mirė qė lėkura ta marrė dukjen e shėndetshme dhe tė shkėlqyeshme.

Shumica e njerėzve mendojnė se pėr tė arritur njė lėkurė tė mirė mėnyra mė e mirė ėshtė rrezitja, por studimet kanė treguar se konsumimi i pemėve dhe perimeve ndikon nė masė tė madhe nė dukjen e lėkurės – ka deklaruar dr. Lėn Stiven, udhėheqės i kėtyre studimeve, duke i kėshilluar si meshkujt, po ashtu edhe femrat, se sa mė tepėr duhet konsumuar speca tė verdhė dhe tė gjelbėr, spinaq, pjeshka, kajsi, shalqinj dhe karotė.


_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 30
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi