Ēfarė na ndihmon ēaji?

Shko poshtė

Super Ēfarė na ndihmon ēaji?

Mesazh nga ditush prej Tue Feb 22, 2011 6:57 pmNėse konsumoni ushqim tė shpejtė, me konsumimin e rregullt tė ēajit mund ta parandaloni grumbullimin e kileve.
Hulumtuesit kanė zbuluar se nėse konsumoni ēaj, e zvogėloni mundėsinė e ndikimit tė pėrbėrėsve tė dėmshėm nė gjak, tė cilėt nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė janė nė lidhje me yndyrėn e ushqimit qė mund tė shkaktojė diabetin, tipi 2.
Eksperimentet nė minj tregojnė edhe shumė dobi tjera prej ndikimit tė ēajit. Gjatė studimeve, hulumtuesit e minjve u kishin shėrbyer ushqim tė pasur me shumė yndyrė, pėrderisa tė tjerėve u kishin shėrbyer ushqim normal. Secilėn prej kėtyre dy grupeve e kishin ndarė nė grupe dhe u kishin shėrbyer ujė, ēaj tė zi, apo ēaj tė gjelbėr pėr 14 javė rresht.
Tė dyja llojet e ēajit e kishin zvogėluar peshėn te minjtė dhe e kishin hequr dhjamin nė bark si pasojė e ushqimit tė pasur me shumė yndyrė. Ēaji i zi ėshtė efikas nė luftėn kundėr pėrbėrėsve tė dėmshėm nė gjak.
Kjo ndikon nė nivelin e lartė tė kolesterolit, nivelin e lartė tė glukozės dhe rezistencės nė insulinė, qė janė shenja tė diabetit, tipi 2, atėherė kur trupi nė mėnyrė efikase nuk e pėrdor insulinėn, tė cilėn e prodhon. Problem kyē te njerėzit me mbipeshė ėshtė se te shumica prej tyre shfaqet rezistenca ndaj insulinės. Edhe pse ky zbulim do tė duhet tė vėrtetohet edhe te njerėzit, ėshtė treguar si shumė me rėndėsi.
Tashmė ėshtė vėrtetuar se ēaji e zvogėlon rrezikun e sėmundjeve kardiovaskulare, kancerit dhe sėmundjes sė Parkinsonit. Disa hulumtime po ashtu theksojnė se konsumimi i ēajit pėr 10 vjet e mė tepėr shton dendėsinė e eshtrave.

_________________

ditush
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 5736
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 06/03/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi