Lutja, zgjidhje pėr qetėsinė shpirtėrore

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super Lutja, zgjidhje pėr qetėsinė shpirtėrore

Mesazh nga Ditta prej Thu Feb 24, 2011 5:16 pmLutja ėshtė shumė e dobishme pėr t’u dhėnė forcė viktimave tė dhunės dhe abuzimeve seksuale.

disa raste, megjithatė, mund tė shndėrrohet nė njė thikė me dy presa.
Dikush mė shumė dhe dikush mė pak, kalojmė momente tė vėshtira nė jetė.
Disa herė ato janė aq tė vėshtira, sa nuk dimė kujt t’i drejtohemi. T’i
besosh “dikujt” dhe tė lutesh, ndonjėherė ėshtė zgjidhje, jo pėr
problemet ndoshta, po pėr qetėsinė shpirtėrore.
Lutja nė fakt, sipas njė studimi tė revistės Social Psychology Quarterly,
mund tė ofrojė njė ngushėllim tė madh. Pėr tė arritur nė kėtė
konkluzion janė bėrė sondazhe me persona qė kanė qenė tė dhunuar brenda
familjes sė tyre.
Doktori Shane Sharp, qė ėshtė dhe autor i kėtij studimi, ka vėnė re se shumica e kėtyre personave preferojnė tė luten.

_________________


`LOVE 4 Haters .. :D

Ditta
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 16842
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1991
Vendbanimi: : kerkun
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 17/05/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi