Kur tradhtia forcon lidhjen n ift

Shko posht

Super Kur tradhtia forcon lidhjen n ift

Mesazh nga Ditta prej Thu Feb 24, 2011 5:23 pm


T gjith thon se tradhtia sht gjja m e keqe q mund t ndodh
n nj histori dashurie. Nj veprim (thuajse) i pafalshm, sinonim i
mungess s respektit, mkati m i madh. Megjithat, ndonjher arrin t
jet thuajse e nevojshme. Sepse nga nj an na kujton se n dashuri
ashtu si n luft nuk ka rregulla, dhe nga ana tjetr sht n gjendje
t zgjoj ndjenja t prgjumura dhe t na kujtoj se prse jemi
dashuruar me partnerin ton. Shum histori t jetuara personalisht na
kan treguar se si tradhtia i ka ndihmuar t shptojn madje edhe t
forcojn lidhjet e tyre sentimentale. Por si mund t shpjegohet fakti se
nj tradhti mund t shrbej pozitivisht n nj lidhje.

N cilat situata tradhtia mund t jet pozitive pr iftin?

Nuk mund t prgjithsohet: ajo q mund t ndihmoj nj ift, mund t
shkatrroj nj tjetr. Tradhtia shpesh mund edhe ta prkeqsoj
situatn. Sigurisht q ka shum histori q prfundojn pozitivisht nga
kjo eksperienc, por gjithmon duhet pasur kujdes: shum shpesh nj
tradhti e shkatrron nj lidhje sentimentale, n vend q t zgjidh
problemet q ajo ka.

Rreziqet e ksaj metode

T prdorsh tradhtin pr t prmirsuar situatn n nj ift mund
t jet e rrezikshme, sidomos n rastet kur ajo zbulohet nga partneri.
Me pak fjal: asnj avantazh nga tradhtia nuk do t arrij t kompensoj
rreziqet dhe vuajtjen q mund t shkaktoj. Asnjher tradhtia nuk
rekomandohet si metoda pr t shptuar nj ift n kriz.

T lirohesh nga nj fiksim

Kshtu nis t tregoj historin e saj Daniela, me profesion gazetare
dhe mosh 27 vjee. Un dhe Paolo ishim bashk prej dy vjetsh: raporti
yn ishte thuajse perfekt prvese nj mungese t theksuar komunikimi.
At ver Paolo, sapo kishte ndryshuar pun, nuk mund t shkonte me
pushime dhe un kisha shkuar te shtpia ime n det me familjen. Aty
njoha Franeskon, nj djal shum simpatik me t cilin kalova pjesn m
t madhe t pushimeve t mia. Kishte nj trheqje t madhe mes nesh dhe
kisha prshtypjen se ai ishte shpirti im binjak. Edhe pasi u kthyem n
qytet i mbajtm kontaktet me njri-tjetrin. Imagjinoj shpesh Franeskon
dhe faktin e si mund t isha me t. Vern tjetr u ripam srish n det.
Tashm ai ishte br nj fiksim pr mua.

_________________


`LOVE 4 Haters .. :D

Ditta
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 16842
Mosha : 27
Viti: : 18/01/1991
Vendbanimi: : kerkun
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 17/05/2009

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi