Holanda dhe Turqia ndihmojnė evakuimin e kosovarėve nga Libia

Shko poshtė

Super Holanda dhe Turqia ndihmojnė evakuimin e kosovarėve nga Libia

Mesazh nga D3M1 prej Thu Feb 24, 2011 9:12 pm


Ministria e Punėve tė Jashtme (MPJ) ėshtė duke ndjekur me pėrkushtim rrjedhėn e zhvillimeve tė fundit nė Libi, duke vėnė theks tė veēantė nė pėrkujdesjen pėr shtetasit e Kosovės qė gjinden aktualisht nė Libi. Sipas njė komunikate pėr media tė MPJ-sė, deri tani janė evidentuar rreth 50 shtetas tė Kosovės tė cilėt janė aktualisht tė vendosur nė Tripoli dhe Bengaz.

“Nga kontaktet e drejtpėrdrejta dhe tė vazhdueshme me shtetasit kosovarė nė Tripoli dhe Bengaz, Ministria e Punėve tė Jashtme njofton se studentėt e evidentuar gjenden aktualisht nė qendrėn studentore universitare tė izoluar nga zona e rrezikut, ndėrkohė qė disa familjeve kosovare nė Bengazi i ėshtė ofruar mundėsia e evakuimit pėrmes anijeve tė dėrguara pėr kėtė qėllim nga shteti Turk”, thuhet nė njoftimin e MPJ-sė.

Ndėrkohė qė gjatė ditės sė djeshme dhe sotshme, sipas MPJ-sė, falė bashkėpunimit tė ngushtė paraprak tė pėrfaqėsive tė Republikės se Kosovės nė Sofje, Berlin dhe Hagė me autoritetet shtetėrore tė kėtyre vendeve, “janė evakuuar 2 shtetas kosovarė ndėrkohė qė 7 tė tjerė nisen nė orėt e mbrėmjes”.

“Pėrfaqėsitė e Republikės sė Kosovės nė Ankara, Hagė, Berlin, Vjenė dhe Sofje dhe janė angazhuar intensivisht qė pėrmes bashkėpunimit me autoritetet shtetėrore dhe kompanitė ajrore tė vendeve pėrkatėse tė mundėsojnė evakuimin e shtetasve Kosovarė nga zona e rrezikut”.

Sipas MPJ-sė, autoritetet shtetėrore tė kėtyre vendeve, veēanėrisht Republika e Turqisė dhe Mbretėria e Holandės, kanė premtuar ndihmė pėr shtetasit e Kosovės dhe kanė dėrguar nė misionet e tyre nė Tripoli dhe Bengaz listat e shtetasve tė Kosovės tė evidentuar deri sot. MPJ po ashtu njofton shtetasit e Kosovės nė Libi, tė cilėt kanė interesim pėr t'u evakuuar, tė lajmėrohen nė pėrfaqėsitė diplomatike/konsullore tė Turqisė dhe Holandės nė Libi.

Pas Tunisisė, Egjiptit dhe disa vendeve tė tjera arabe, edhe Libia ėshtė pėrfshirė nga protestat e pėrgjakshme pėr tė rrėzuar diktatorin Moamer Gadafi, i cili ėshtė nė pushte prej 41 vjetėsh. Deri tani thuhet se autoritete shtetėrorė kanė vrarė mbi njė mijė protestues. /Telegrafi/

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi