Serbia duhet t’i dėnojė vrasėsit e shqiptarėve

Shko poshtė

Super Serbia duhet t’i dėnojė vrasėsit e shqiptarėve

Mesazh nga D3M1 prej Thu Feb 24, 2011 9:13 pm


Organizata e njohur ndėrkombėtare pėr tė drejtat e njeriut, Amnesty International (AI), i ka bėrė thirrje Serbisė tė dėnojė tė gjithė ata qė janė pėrfshirė nė krime nė Kosovė gjatė kohės sė luftės, e cila mori jetėn e mijėra shqiptarėve tė pafajshėm.

“Amensty International i bėn thirrje Serbisė qė tė dyfishojė pėrpjekjet pėr tė garantuar se tė gjithė oficerėt dhe tė dyshuarit pėr vrasjen e shqiptarėve dhe pėrfshirjen nė operacionet e fshehjes sė krimeve tė dalin para drejtėsisė”, ka deklaruar Nicola Duckworth, drejtoresh e kėsaj organizate pėr Evropėn dhe Azinė Qendrore.

Amnesty International ka kėrkuar nga policia serbe qė tė bashkėpunojė ngushtė me prokurorinė pėr tė sjellė para drejtėsisė pėrgjegjėsit e krimeve kundėr shqiptarėve. “Tė afėrmit e viktimave, njė pjesė e tė cilėve tashmė janė tė zhdukur, meritojnė drejtėsi dhe duhet tu thuhet fati i vendndodhjes sė familjarėve tė tyre”, ka thėnė tha Duckworth.

Tė paktėn edhe 1800 veta, shumica e tyre shqiptarė, konsiderohen tė zhdukur qė nga lufta e fundit nė Kosovė, e cila mori jetėn e mijėra shqiptarėve qė kėrkonin tė drejtėn e tyre pėr liri dhe pavarėsi nga okupimi njėshekullor. Shumė nga shqiptarėt e vrarė gjatė luftės, shumica civilė, ishin transportuar dhe varrosur nėpėr varreza masive nė Serbi, me qėllim tė humbjes sė gjurmėve tė krimit. /Telegrafi/

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi