Evakuohen tetė shtetas kosovarė nga Libia

Shko poshtė

Super Evakuohen tetė shtetas kosovarė nga Libia

Mesazh nga D3M1 prej Fri Feb 25, 2011 7:26 pm


Ministria e Punėve tė Jashtme njoftoi se nė orėt e hershme tė sė premtes kanė arritur nė Itali shtatė tė evokuarit e radhės. Evakuimi i kėtyre shtetasve tė Kosovės, tė gjithė studentė nė Tripoli ėshtė nė bashkėpunim tė ngushtė tė Ambasadės sė Republikės sė Kosovės nė Hagė me autoritetet shtetėrore tė Mbretėrisė sė Holandės.

Nė njoftimin e MPJ-sė bėhet e ditur se tashmė Ambasada e Republikės sė Kosovės nė Romė po pėrkujdeset pėr vazhdimin e udhėtimit tė tyre drejt Kosovės.

“Nė tė njėjtėn kohė pėrmes territorit tė Bosnjės dhe Hercegovinės ėshtė mundėsuar kthimi i njė shtetasi kosovar. Ministria e Punėve tė Jashtme falėnderon autoritetet e BeH pėr bashkėpunimin korrekt. Nga informatat mė tė reja tė ardhura nga pėrfaqėsitė diplomatike tė Kosovės dhe nga familjarėt e interesuar njoftohemi se numri i shtetasve tė Kosovės tė evidentuar nė Libi arrin tashmė nė 50, tė pėrqendruar nė Tripoli, Bengaz dhe Hun”, thuhet nė komunikatė.

Pėrfaqėsitė e Republikės sė Kosovės nė Ankara, Hagė, Berlin, Romė dhe Sofje thekson MPJ-ja vazhdojnė tė angazhohen intensivisht qė pėrmes bashkėpunimit me autoritetet shtetėrore dhe kompanitė ajrore tė vendeve pėrkatėse tė mundėsojnė evakuimin e shtetasve Kosovarė nga zona e rrezikut.

Po ashtu bėhet e ditur se nė Aeroportin e Tripolit ka aeroplanė ushtarakė tė shtetit turk, autoritetet e tė cilit kanė shprehur gatishmėrinė pėr tė evakuuar edhe shtetasit e Republikės sė Kosovės.

“Ministria e Punėve tė Jashtme i ka dorėzuar autoriteteve turke listat e shtetasve tė evidentuar me qėndrim nė Libi, megjithatė, tė gjithė shtetasit e interesuar pėr evakuim duhet tė lajmėrohen paraprakisht tek pėrfaqėsuesit diplomatik tė Turqisė nė Aeroportin e Tripolit nė kontaktet si nė vijim: +218 92 44 198 30 dhe +218 913 254 227 (nėse janė brenda nė aeroport) ose tek stenda e Republikės sė Turqisė (nėse janė jashtė aeroportit)”, thuhet nė njoftim. /Telegrafi/

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi