Irlandė, disfatė e plotė e partisė nė fuqi

Shko poshtė

Super Irlandė, disfatė e plotė e partisė nė fuqi

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Sat Feb 26, 2011 12:46 pmPartia qė drejton aktualisht vendin nė Irlandė ka pėsuar njė disfatė tė plotė nė zgjedhjet elektorale, tė paktėn sipas rezultateve paraprake.

Me zgjedhjet qė u zhvilluan ditėn e djeshme, njė pjesė e mirė e votave janė lexuar dhe tendenca flet pėr njė fitore tė qartė tė opozitės, raporton BBC.

Liderja e partisė mė tė madhe tė opozitės, Enda Kenny, i premtoi zgjedhėsve se nėse do tė fitojė, atėherė do tė rinegociojė kredinė prej 85 miliardė eurosh, tė marrė prej Bashkimit Europian.

Votuesit mbajnė pėrgjegjės partinė nė pushtet, Fianna Fail, pėr krizėn e rėndė ekonomike, nė atė qė ishte njė prej shteteve me ekonominė mė dinamike nė Europė, deri disa vite mė parė.

Fianna Fail drejton vendin prej 14 vitesh, e vetme apo e pėrfshirė nė koalicione tė ndryshme. Lideri i saj historik dha dorėheqjen disa muaj mė parė, pėr shkak tė situatės sė krijuar nė vend.
Vendos ne Facebook

_________________

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
avatar
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 29
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 04/01/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi