Agani takon Vasilin, tė gatshėm pėr bashkėpunim

Shko poshtė

Super Agani takon Vasilin, tė gatshėm pėr bashkėpunim

Mesazh nga D3M1 prej Sat Feb 26, 2011 4:24 pm


Ministri i ri i Shėndetėsisė sė Kosovės, Ferid Agani, vizitėn e parė zyrtare e ka zhvilluar nė Tiranė, ku ka biseduar me homologun shqiptar Petrit Vasali pėr thellimin e bashkėpunimit midis dy shteteve.

Ministri Agani tha se gjatė takimit me Vasilin i parashtroi atij prioritetet, por edhe dėgjoi pėrvojat dhe kėshillat nė procesin e ballafaqimit me problemet mjaft serioze me tė cilat ndeshet shėndetėsia kosovare.

"Sfidat me tė cilat pėrballet janė serioze. Ndihma dhe gatishmėria pėr bashkėpunim do tė jetė ndihmese nė mėnyrė qė t’i ballafaqojmė nė mėnyrė adekuate, me qėllim qė synimin e qeverisė sė re pėr Kosovėn evropiane ta fillojmė ta zbatojmė nė fushėn e shėndetėsisė", tha Agani.

Ndėrsa ministri Vasili tha se “ne jemi ministri qė pėrplotėsojmė njėra-tjetrėn dhe shqiptarėt do tė shėrbehen me mė tė mirėn e mundshme me humanizmin dhe atė qė dijet shkencore ofrojnė, ndėrsa duke shfrytėzuar dhe mundėsitė teknologjike do tė pėrpiqemi tė sigurojmė konsultime tė kualifikuara nė distancė".

"Gjatė takimit, konstatova se ndajmė tė njėjtat shqetėsime qė ta fusim sistemin kosovar nė tė njėjta procese reformuese dhe nė tė njėjtin rrugė tė zhvillimit racional tė njė shėndetėsie qė nuk njeh mė kufij", shtoi ai.

Vasili pėrmendi ligjin e miratuar tashmė pėr sigurimin e detyrueshėm shėndetėsor, qė sipas tij do tė sjellė njė reformė tė thellė.

"Ligji vendos njė model universal tė mbulimit tė shėrbimit shėndetėsor, ndan qartė modelet menaxheriale nga ato politike dhe pėrfundimisht ndėrton buxhetet mbi performancėn dhe jo mbi buxhetet historike", deklaroi Vasili. /Telegrafi/

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi