itaku: sivjet presim udhrrfyesin pr liberalizimin e vizave

Shko posht

Super itaku: sivjet presim udhrrfyesin pr liberalizimin e vizave

Mesazh nga D3M1 prej Sat Feb 26, 2011 4:29 pm


Prishtin, 26 shkurt - Ministrja e Integrimeve Evropiane, Vlora itaku tha se Kosova kt vit pritet ta marr udhrrfyesin pr liberalizim t vizave. N nj intervist pr Radio Kosovn ajo shprehet se prmbushja e kritereve t prcaktuara n Raportin e Progresit t viti t kaluar mbeten sfidat kryesore me t cilat do t ballafaqohet kjo ministri kt vit.
itaku tha se procesi i integrimit t Kosovs n radht e BE-s sht sfid edhe pr Brukselin, pr shkak t rrethanave politike. Ajo shprehet optimiste se pas prmbushjes s kritereve nga ana e institucioneve t Kosovs, BE-ja do t ndryshoj qndrimin e saj karshi Kosovs.
Duke folur rreth marrjes s Udhrrfyesit pr liberalizimin e vizave, ministrja itaku, ndonse nuk saktsoi ndonj afat konkret, tha se kjo t ndodh shum shpejt.
Un jam e bindur q Kosova do ta marr shum shpejt udhrrfyesin dhe kjo siguri nuk m vjen vetm nga fakti q tashm ne kemi plotsuar kriteret, por edhe nga vet deklarimet e nga zyrtar n Bruksel, t cilt kan artikuluar qart n favor t dhnies s udhrrfyesit pr Kosovn, tha itaku.
Duke folur pr sfidat tjera t ksaj ministrie, itaku prmend edhe zhbllokimin e shtjes s CEFTA-s si dhe prmbushjen e kritereve tjera t prmendura n raportin e progresit t vitit t kaluar, n mnyr q raporti i ktij viti t jet m pozitiv, tha ajo.

_________________

Mos e merrni pr dobsi heshtjen time, se nse foli nuk do t mund ta prballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi