Lunacek e shqetsuar pr procedurat

Shko posht

Super Lunacek e shqetsuar pr procedurat

Mesazh nga D3M1 prej Sun Feb 27, 2011 2:28 pm


Raportuesja pr Kosovn e Parlamentit Evropian, Ulrike Lunacek, e cika ka qen n ditn e votimit t presidentit dhe Qeveris n Kuvend, sht e shqetsuar me disa procedura t votimit gjat zgjedhjeve t institucioneve.

Sipas saj, pr kt arsye, presidenti duhet t zgjidhet nga populli, n mnyr q t mos ket ndonj lloj presioni dhe loje n Kuvend.

N nj nj intervist pr Evropn e Lir, ka thn se nuk mund ti gjykoj detajet e procedurave, sepse nuk e di se far thot statuti, ka thon rregullat e procedurave pr zgjedhjen e presidentit.

Isha atje. Mori shum koh. Nganjher nuk kishte qartsi se si duhet t ec procesi dhe pastaj mendoj se do t duhej t kishte qartsi para se t niste i tr procesi. Duhej t kishte qartsi se si do t rridhte procesi. Kam qen n Kuvend pr 10 apo 12 vjet deri m tash, por nganjher jan disa gjra q nuk jan t qarta. Kisha ndjenjn se kishte konfuzion, prandaj pr t ardhmen duhet t ket qartsi, ka thn Lunacek.

Sipas ksaj eurodeputete, nuk duhet t ket m vetm nj zon zgjedhore pr Kosovn, por disa. Ka shum shtje q duhet ndryshuar n Ligjin e ri zgjedhor, q sht premtuar edhe nga kryeministri Thai. Mendoj se pr t treguar se ka gatishmri politike pr ti ndryshuar gjrat dhe q n t ardhmen t mos ket mashtrime dhe parregullsi, Kuvendit i ri dhe koalicioni duhet ta miratoj kt ligj sa m par, ka thn eurodeputetja austriake. /Telegrafi/

_________________

Mos e merrni pr dobsi heshtjen time, se nse foli nuk do t mund ta prballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi