Shqipėria do qė Kosova tė jetė njė shtet i fortė dhe stabil

Shko poshtė

Super Shqipėria do qė Kosova tė jetė njė shtet i fortė dhe stabil

Mesazh nga D3M1 prej Mon Feb 28, 2011 9:26 pm


Ambasadori i Republikės sė Shqipėrisė nė Kosovė, Islam Lauka, gjatė takimit me presidentin e Republikės, Behgjet Pacolli, pėrsėriti edhe njė herė gatishmėrinė e Shqipėrisė pėr t’i ndihmuar Kosovės nė proceset pėr konsolidimin e demokracisė, nė proceset integruese euroatlantike, si dhe konfirmoi qėndrimin e institucioneve tė vendit qė pėrfaqėson pėr vazhdimin dhe zgjerimin edhe mė tej tė marrėdhėnieve tė shkėlqyera qė dy vendet kanė nė tė gjitha fushat.

Lauka tha se Shqipėria dėshiron qė Kosova tė jetė njė shtet i fortė dhe stabil, nė tė mirė tė marrėdhėnieve mes dy vendeve dhe stabilitetit nė rajon nė pėrgjithėsi. Ai vlerėsoi si njė tė arritur shumė tė madhe krijimin e institucioneve tė reja tė Republikės sė Kosovės, tė cilat i presin njė varg sfidash nė tė ardhmen.

Ndėrsa presidenti Pacolli theksoi nė takim se qėllimi i pėrbashkėt ėshtė qė “tė jemi sa mė unikė nė bashkėpunimin nė tė gjitha fushat dhe nė rrugėtimin e pėrbashkėt drejt shtėpisė sė madhe evropiane”. Ai gjithashtu shprehu falėnderimet e tij pėr Shqipėrinė, pėr pėrkrahjen e vazhdueshme qė i ka dhėnė dhe po i jep popullit dhe institucioneve tė Republikės sė Kosovės.

Presidenti Pacolli dhe ambasadori Lauka diskutuan edhe pėrpjekjet e pėrbashkėta pėr sigurimin e njė numri sa mė tė madh tė njohjeve tė shtetit tė Kosovės, pėr shkėmbimin e vizitave bilaterale nė nivel mė tė lartė, krijimin e lehtėsive dhe shtimin e intensitetit nė bashkėpunimin ekonomik dhe njė varg ēėshtjesh me interes pėr tė dy vendet. /Telegrafi/

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi