Djersa e njeriut

Shko poshtė

Super Djersa e njeriut

Mesazh nga Nora prej Wed Mar 02, 2011 7:33 am


Aroma e fortė qė shkakton djersa e njeriut tė rritur ėshtė unike, ndėrsa si theksojnė shkencėtarėt njeriu lėshon djersė pothuajse nga secila pjesė e trupit.
Aroma e fortė e njeriut tėrheq sė paku dy lloje tė mushkonjave, ndėrsa me zbulimin e shkakut, nė mėnyrė tė suksesshme, do tė mund tė parandalohej pėrhapja e sėmundjes sė rrezikshme tė malaries dhe etheve tė verdha.
Mikroorganizmat qė gjenden nė trupin tonė pėrdorin substancat ekzistuese nė lėkurė dhe njė djersėn e vetė metabolikut. Shkencėtarėt kanė analizuar tė dhėnat e strukturės kimike tė grumbulluara nga djersa e njeriut.
Ata kanė ardhur nė pėrfundim se djersa njerėzore ėshtė arsyeja primare pse mushkonjat na sulmojnė. Problemi ėshtė se kėto insekte mund tė bartin sėmundje vdekjeprurėse tė rrezikshme tropikale, si ethet e verdha dhe malaria.
Dihet se djersa e njeriut pėrbėhet prej njė pėrzierje tė hidrateve tė dioksidit, amoniaku, acidit tė qumėshtit dhe shtatė acideve tė karbonit.
Nė bazė tė informatave mund tė konkludohet se njerėzit kanė aromė tė ngjashme me shimpanzetė apo gorillat, shkaku i ngjashmėrive nė shpėrndarjen e kėtyre gjėndrave.
Personat e rritur mė shpesh sekretojnė ujė, proteina, aminacide, amoniak dhe disa kripėra – qė shkakton njė aromė jo tė kėndshme.
Pėr dallim me tė rriturit, fėmijėt nuk kanė aromė tė pakėndshme, prandaj mu pėr kėtė arsye mushkonjat edhe nuk i sulmojnė ata.
Hulumtuesit kanė vėrejtur se gjatė ushtrimeve meshkujt djersiten mė shumė se femrat, por pėrqendrimi i aromės sė pakėndshme ėshtė i njėjtė pėr tė dyja gjinitė.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi