Tė pavėrtetat mė tė mėdha rreth shėndetit

Shko poshtė

Super Tė pavėrtetat mė tė mėdha rreth shėndetit

Mesazh nga Gonna prej Thu Mar 03, 2011 8:13 am

Kėrcitja e kyēeve dhe

gishtave shkakton artrit?

Jo. Nėse vuani nga osteoartriti nė duar, kjo nuk ėshtė pasojė e kėrcitjes sė gishtave. Njė studim i bėrė nė 74 persona, tė cilėt me vite tė tėra i kishin kėrcitur gishtat, ka treguar se te ta nuk kishte njė paraqitje mė tė shpeshtė tė artritit.

Kjo nuk do tė thotė se kėrcitja e gishtave ėshtė gjė e mirė, meqė njė gjė e tillė mund tė ndikojė nė ėnjtjen e nyjave.Buzėkuqtė

qė pėrmbajnė plumb

Njė analizė e bėrė nga Agjencia amerikane pėr ushqime dhe ilaēe (FDA) ka treguar se, nga dhjetė lloje tė ndryshme tė buzėkuqve, ka edhe tė tillė qė pėrmbajnė sasi tė vogla tė plumbit (0,09 deri 3,06 grimca nė njė milion), por kjo ėshtė njė sasi tepėr e vogėl krahasuar me ndotėsit e tjerė tė ambientit. Psh, sa pėr informacion, sasia e lejuar e plumbit nė ngjyrėn e mureve ėshtė 90 grimca nė njė milion.A shkaktohet kanceri

i gjirit edhe nga soja?

Nė Japoni dhe Kinė soja hahet e papėrpunuar dhe kjo nuk shkakton problem. Por, problemet mund tė paraqiten nga soja e pėrpunuar, p.sh. nga ēipsat e sojės dhe produktet e ngjashme. Soja pėrmban substanca qė kanė veprim hormonal qė quhen fito estrogjene. Sasitė e mėdha tė kėtyre substancave mund tė shkaktojnė me tė vėrtetė paraqitjen e kancerit tė gjirit.Ushtrimet e mėngjesit, ende pa ngrėnė

janė mė efikase

Po, kjo ėshtė e vėrtetė, por mos prisni ndonjė mrekulli. Me rastin e ushtrimeve, trupi djeg kaloritė nga karbohidratet dhe dhjamėrat. Por, nėse sasia e karbohidrateve ėshtė e vogėl, atėherė digjen kryesisht dhjamėrat. Por, shkencėtarėt thonė se dallimi ėshtė tepėr i vogėl.Nėse pimė mė shumė ujė, dobėsohemi mė lehtė?

Vetėm nėse hamė mė pak. Por, nėse hani njėsoj, atėherė kot pini ujė, nuk do tė dobėsoheni. Po, ėshtė e vėrtetė se nėse nė vend tė lėngjeve tė ndryshme me sheqer pini ujė, atėherė me tė vėrtetė mund tė humbni nė peshė.A shndėrrohen

muskujt nė dhjamė?

Jo. Muskujt dhe dhjami janė inde krejtėsisht tė ndryshme. Por, nėse nuk ushtroni, atėherė pas moshės 30-vjeēare do tė vijė deri te zvogėlimi i masės muskulore dhe rritja e shtresave tė dhjamit.Ushqimet me erėza e pėrshpejtojnė metabolizmin

Nuk ėshtė e vėrtetė! Nė metabolizėm ndikon gjinia, mosha, gjatėsia dhe aktiviteti fizik. Edhe pse disa erėza pikante mund tė rrisin tė rrahurat e zemrės dhe temperaturėn, shikuar nė aspektin afatgjatė, ato nuk e pėrshpejtojnė metabolizmin.

_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 31
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi