Bėhuni mė tė bukur duke ngrėnė kėto dy pemė

Shko poshtė

Super Bėhuni mė tė bukur duke ngrėnė kėto dy pemė

Mesazh nga Gonna prej Thu Mar 03, 2011 8:14 am

Konsumimi i rregullt i karotės dhe kumbullave pėr vetėm dy muaj, mund t’ju bėjė mė tė shėndetshėm, por edhe mė tė bukur, thonė shkencėtarėt britanikė. Ajen Stiven, njėri ndėr kėrkuesit shkencorė, i cili ka punuar nė kėtė projekt, shpreson se rezultatet e kėtij studimi do tė mund t’i nxisnin tė rinjtė qė tė hanė mė shumė pemė dhe perime.

Njerėzit qė hanė pemė dhe perime me ngjyra tė ndezura dhe tė theksuara, sikur qė janė kumbullat dhe karotat, “janė mė atraktivė”, thuhet nė njė studim tė kėrkuesve shkencorė nga Universiteti “St. Andrews” dhe “Bristol”.

Shkencėtarėt nga kėto universitete kanė analizuar lidhjen midis ngjyrės sė lėkurės dhe atraktivitetit, me ē’rast kanė zbuluar se njerėzit me ngjyrė tė verdhė konsiderohen si shumė tė shėndetshėm dhe joshės.

Pėr kėtė nuancė tė verdhė tė pamjes, “fajin” e kanė pigmentet e verdha: karotenoidet, tė cilat gjenden nė pemė dhe perime tė caktuara. Ajen Stiven, njėri ndėr kėrkuesit shkencorė, i cili ka punuar nė kėtė projekt, shpreson se rezultatet e kėtij studimi do tė mund t’i nxisnin tė rinjtė qė tė hanė mė shumė pemė dhe perime, sidomos kur dihet se, pėr arritjen e kėtij efekti, mjaftojnė dy muaj tė konsumimit tė marrjes sė karotave.

“Nė vend qė tė rinjve t’u themi se pas 40 vjetėve, me gjasė, nėse nuk hanė karota, do tė kenė infarkt tė zemrės, mund t’u themi se do tė jenė mė tė bukur vetėm pas dy muajsh nėse hanė pemė dhe perime”, thotė Stiven.

_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 31
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi