Ēfarė zbulon fytyra pėr shėndetin tuaj

Shko poshtė

Super Ēfarė zbulon fytyra pėr shėndetin tuaj

Mesazh nga Gonna prej Thu Mar 03, 2011 8:15 am

Gjatė ditės disa herė shikohemi nė pasqyrė dhe, pos se vėrejmė ndonjė rrudhė mė shumė, nuk nxjerrim ndonjė pėrfundim mė tė thellė pėr shėndetin tonė.

Diagnostikimi i fytyrės ka njė traditė tė gjatė, prandaj edhe te ne pėrdoret pėr tė zbuluar ērregullimet organike.

Sipas mjekėve, muskujt, nervat dhe sistemi i enėve tė gjakut janė tė lidhura ndėrmjet vetes, prandaj pjesė tė ndryshme tė fytyrės pėrshkruajnė zona tė caktuara tė organizmit.

Nėse diku ekziston njė ērregullim, kjo sė pari do tė manifestohet nė fytyrė.Sytė

Infektimi i syve, qė shihet nėn kapakėt, tregon nivelin e ulėt tė energjisė. Pėrgatitjet dhe ushqimet qė pėrmbajnė hekur si dhe pastrimi i kombinuar me ujė tė ngrohtė dhe tė ftohtė mund t’ju ndihmojnė tej mase.Kapaku i sipėrm i ėnjtur:

Mundet tė paralajmėrojė se deri nė veshkė nuk arrin sasia e duhur e ujit. Sugjerohet tė konsumoni mė tepėr lėngje.

Balli

Rrudhat horizontale:

Rrudhat nė ballė mund tė tregojnė nė punėn e dobėt tė veshkave. Ēdo ditė konsumoni sė paku njė litėr ujė.Vetullat e shkurtra:

Nėse vetullat i keni tė shkurta, kjo mund tė jetė shenjė e zvogėlimit tė sekretimit tė pakėsuar tė hormoneve.Vetullat shumė tė holla:

Nėse vetullat i keni shumė tė holla, atėherė vuani nga mungesa e estrogjenit.

Hunda

Nėse zakonisht hunda juaj ėshtė e bllokuar, atėherė kjo tregon se keni ērregullim nė punėn e tiroideve.Enėt e dukshme tė gjakut nė hundė:

Mund tė paralajmėrojnė pėr presion nė pjesėn e sipėrme tė stomakut, nėse merrni frymė cekėt apo nėse qėndroni shumė ulur tė kėrrusur. Do tė ishte qė ēdo ditė tė ushtroni, tė qėndroni tė shtritė nė shpinė dhe tė merrni frymė thellė.Maja e skuqur e hundės:

Nėse maja e hundės ju skuqet shumė shpejt, ndoshta vuani nga sindroma e zorrėve imituese. Edhe pezmatimi i mukozės sė lukthit manifestohet nė tė njėjtėn mėnyrė.Goja

Rrudhat e theksuara nga ana e majtė:

Ana e majtė e gojės ėshtė e ndėrlidhur me pankreasin. Nėse rrudhat nė anėn e majtė janė mė tė thella nė krahasim me ato nė tė djathtė, kontrolloni nivelin e sheqerit nė gjak.

Buza e poshtme e ėnjtur:

Buza e poshtme ndėrlidhet me zorrėt. Nėse ėshtė shumė e theksuar dhe e fryrė, vizitojeni mjekun. /ap/

_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 31
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi