Nuk duhet tepruar as me sjellje tė mirė

Shko poshtė

Super Nuk duhet tepruar as me sjellje tė mirė

Mesazh nga Gonna prej Thu Mar 03, 2011 8:16 am

Njė studim i ri ka treguar se njerėzit tepėr tė sjellshėm i bėjnė tė tjerėt tė ndihen keq, pėr shkak se edhe ata nuk janė tė tillė, apo pėr shkak se njė sjellje tė tillė e konsiderojnė manipuluese.

Sjellja e mirė nuk ju sjell gjithmonė rezultate tė mira, thonė psikologėt. Edhe pse ėshtė mė mirė qė tė jesh i sjellshėm, sesa i pakulturė, sjellja tepėr e mirė duket se ėshtė kundėrproduktive. Njė studim i ri amerikan ka treguar se sjellja tepėr e mirė tė tjerėt i nervozon, sikurse edhe rrenat.

Pėr kėtė shkak, nuk habit qėndrimi i psikologjisė se “meshkujve nuk u pėlqejnė vajzat e sjellshme”. Kjo nuk d.m.th. se meshkujt duan qė tė trajtohen keq, por se nuk duan qė tė jenė objekt i njė mirėsjelljeje tė pafundme. Nė fakt, meshkujt i vlerėsojnė femrat qė caktojnė kufij tė caktuar tė sjelljes dhe qė marrin qėndrim vendimtar ndaj problemeve jetėsore, thonė psikologėt.

Rėndėsi tė madhe ka qė ta dimė kur duhet tė jemi tė sjellshėm, e kur duhet “t’i tregojmė dhėmbėt”, pėr shkak se, nė tė kundėrtėn, lėmė pėrshtypjen se jemi kukulla.Sa mė qartė

qė tė jetė e mundur

Ėshtė parė se njerėzit arrijnė rezultate mė tė mira kur thonė qartė se ēka duan, pėr ēka kanė nevojė pėr t’u ndier mė mirė nė punė. Po ashtu, ėshtė e rėndėsishme qė tė dihet dallimi midis kompromisit 50:50 dhe atij ku ju duhet qė tė hiqni dorė nga ndonjė gjė e rėndėsishme.Edhe ju sikur tė tjerėt

Krahasojeni mirėsinė tuaj me atė tė tė tjerėve, thonė psikologėt. Nėse tė tjerėt sillen mirė ndaj jush, atėherė edhe ju kthejuani kėtė me tė njėjtėn masė. E nėse ju trajtojnė keq, atėherė mirėsia juaj ėshtė viktimė e panevojshme dhe ėshtė nė kundėrshtim me interesat tuaja.

_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 31
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi