Gjermania mbėshtet fillimin e dialogut Kosovė-Serbi

Shko poshtė

Super Gjermania mbėshtet fillimin e dialogut Kosovė-Serbi

Mesazh nga D3M1 prej Fri Mar 04, 2011 12:46 pm


Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi u takua tė premten me drejtorin pėr Ballkanin nė Ministrinė e Jashtme tė Gjermanisė, Nicolaus Graf Lammbsdorff. Ky i fundit ka ritheksuar mbėshtetjen e qeverisė gjermane pėr fillimin e dialogut ndėrmjet Republikės sė Kosovės dhe Republikės sė Serbisė, si njė nga faktorėt determinues pėr tė dyja vendet pėr perspektivėn evropiane.

Nė njoftimin e Kryeministrisė thuhet se duke folur lidhur me pėrgatitjet pėr fillimin e dialogut teknik mes Republikės sė Kosovės dhe Republikės sė Serbisė, kryeministri Thaēi shprehu pėrkushtimin e Qeverisė sė Republikės sė Kosovės pėr zhvillimin e kėtij dialogu teknik, nė kuadėr tė normalizimit tė marrėdhėnieve mes tė dy shteteve, i bindur se kjo frymė e bashkėpunimit do ta pėrmbyllė suksesshėm procesin e integrimeve evropiane tė tė gjitha vendeve tė rajonit.

“Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi shprehu mirėnjohjen e qeverisė dhe institucioneve tjera tė Republikės sė Kosovės pėr pėrkrahjen e vazhdueshme tė Gjermanisė pėr Kosovėn, nė tė gjitha periudhat dhe theksoi se bashkėpunimi mes dy vendeve tona do tė fuqizohen nė tė gjitha aspektet”, thuhet nė njoftim.

Ndėrkaq, drejtori pėr Ballkanin nė Ministrinė e Jashtme tė Gjermanisė, Nicolaus Graf Lammbsdorff ka shprehur besimin pėr vizionin dhe punėn efikase tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės pėr zbatimin tė gjitha standardeve tė integrimit dhe zhvillimit.

Po ashtu, sipas njoftimit tė Kryeministrisė, Lammbsdorff nė takim ka ritheksuar mbėshtetjen e qeverisė gjermane pėr fillimin e dialogut ndėrmjet Republikės sė Kosovės dhe Republikės sė Serbisė, si njė nga faktorėt determinues pėr tė dyja vendet pėr perspektivėn evropiane. /Telegrafi/

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi