Presidenti Pacolli ta bėjė publike pasurinė

Shko poshtė

Super Presidenti Pacolli ta bėjė publike pasurinė

Mesazh nga D3M1 prej Fri Mar 04, 2011 12:48 pm


Lėvizja Fol kėrkoi tė premten qė presidenti i vendit, Behgjet Pacolli ta bėjė publike pasurinė e tij.

Ramadan Ilazi, drejtor ekzekutiv i lėvizjes Fol se nė pėrputhje me nenin 15, pika 1 e Ligjit pėr Parandalimin e Konfliktit tė Interesit, kėrkon nga Presidenti i vendit tė zgjidhė vetė, sa mė parė dhe nė mėnyrėn sa mė efektive tė mundshme, ēdo situatė tė konfliktit tė tij tė interesit.

Ndėrkaq, AKK-ja sipas kėsaj lėvizjeje nė pėrputhje me nenin 14 tė verifikojė pasurinė e kryetarit Pacolli nė pėrputhje me ligjin pėr parandalimin e konfliktit tė interesit si dhe ligjin pėr Presidentin.

“Vitin e kaluar z. Behgjet Pacolli kishte kėrkuar nga Agjencia Kundėr Korrupsion (AKK) qė tė mos e bėj publike pasurinė e tij. Njė veprim i tillė nga vetė AKK-ja dhe z. Pacolli pėrbėn shkelje tė ligjit pėr prejardhjen, kontrollin dhe deklarimin e pasurisė sė zyrtarėve tė lartė publik, i cili nuk e parasheh mos publikimin e pasurisė mbi bazė tė kėrkesės sė njė zyrtari. Njė veprim i tillė i z. Pacolli ngreh pikėpyetje nė pėrkushtimin e tij pėr ta luftuar korrupsionin dhe krimin e organizuar, qė janė problemet kryesore tė vendit”, thekson Ilazi.

Sipas tij legjislacioni aktual nuk u lejon zyrtarėve publik tė menaxhojnė aksione mė shumė se 20% tė vlerės nė njė kompani, si dhe tė bartin kėto aksione tek persona tė afėrt.

“Nė rastin e presidentit tė vendit, z. Pacolli, konsiderojmė se ėshtė joetike qė ai tė ketė interesa ekonomike pėrderisa ushtron funksionin mė tė lartė nė vend. Prandaj, ėshtė nė interesin publik qė z. Pacolli tė sqarojė raportin qė ka me bizneset e tij brenda dhe jashtė Kosovės. Kjo do t’i ndihmojė nė funksionimin e kėtij institucioni, si dhe do tė krijojė njė standard tė mirė pėr zyrtarėt e lartė publik”, tha Ilazi. /Telegrafi/

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi