Kafeina ka ndikim mė tė fortė te djemtė sesa te vajzat

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super Kafeina ka ndikim mė tė fortė te djemtė sesa te vajzat

Mesazh nga ditush prej Fri Mar 04, 2011 4:09 pmPo ashtu, ėshtė zbuluar se gjithnjė e mė shumė tė rinj konsumojnė lėngjet qė pėrmbajnė kafeinė.
Njė studim i ri ka treguar se po rritet numri i fėmijėve dhe tė rinjve qė konsumojnė kafe, si edhe pije tė tjera qė pėrmbajnė kafeinė. Rrezikshmėria e kėsaj ėshtė se kafeina ka efekt tė dėmshėm mbi trupin e tyre, i cili ėshtė ende duke u rritur.
Nė studim janė pėrfshirė fėmijėt dhe tė rinjtė, tė moshave ndėrmjet 12 dhe 17 vjeē, ndėrsa ėshtė pėrcjellė konsumimi i pijeve qė pėrmbajnė kafeinė.
Ėshtė zbuluar se djemtė, nėn ndikimin e kafeinės qėndrojnė mė gjatė pėrpara kompjuterit pėr tė pėrfunduar lojėrat, ndėrsa te vajzat nuk ėshtė vėrejtur njė efekt i tillė.
Duke qenė se mė herėt ėshtė vėrtetuar qė kafeina ndikon negativisht nė gjumė dhe mėsim te tinejxherėt, autorėt nga Universiteti i Buffalos u rekomandojnė prindėrve qė tė kenė kujdes nė sasinė e lėngjeve me kafeinė qė konsumojnė fėmijėt e tyre.

_________________

ditush
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 5736
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 06/03/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi