Tė mirat e Rrushit

Shko poshtė

Super Tė mirat e Rrushit

Mesazh nga ditush prej Fri Mar 04, 2011 4:18 pmRrushi sė pari ėshtė kultivuar nė Evropė 6000 vite mė parė. Kemi mė shumė se 50 lloje tė rrushit qė kultivohet pėr tavolina kurse mė shumė se 60 lloje qė kultivohen pėr prodhimin e verės.
Siē e dimė dhe kemi lexuar mė parė rrushi ėshtė burim i shumė materieve ushqyese. Por kjo nuk ėshtė e gjitha sepse materie ushqyese tė rėndėsishme gjithashtu gjenden nė fara tė rrushit (substancat tanike, lecithin, flobafene dhe vaji yndyror), lėvorja (lekure) e rrushit pėrmbanė substanca tanike dhe vajra, e gjithashtu edhe fletėt e rrushit pėrmbajnė tė mira si sheqer, karotene, substanca tanike, potas, sodium, silikon dhe hekur.
Rrushi ėshtė njė burim i mirė i flavonoidit e cila i jep edhe ngjyrėn e purpurt lėngut tė rrushit, rrushit dhe verės sė kuqe, sa mė e fortė kjo ngjyrė aq mė superiore ėshtė pėrbėrja me flavonoid.
100 gram rrush pėrmban:
sheqer: 15g;
proteina: 21g;
yndyrė: 21g;
kalori: 60;
karbohidrate: 15g;
Tė mirat e Rrushit
MPLAKJA: Edhe pse ėshtė pėrmendur edhe nė tjerė artikujt qė reservatrol ka shumė dobi shėndetėsore kjo listė e tė mirave shėndetėsore nuk ėshtė mbushur akoma. Reservatrol ėshtė njė antioksidant i zakonshėm qė ndihmon nė zvogėlimin e sėmundjes sė zemrės, tė kancerit dhe sėmundjeve si ajo e Alzheimerit.
SEMUNDJA E ZEMRES: Disa studime janė bėrė duke i kushtuar vėmendje kontaktit tė rrushit nė ngadalėsimin apo parandalimin e sėmundjes sė zemrės. Rreth 20 vite mė herėt shkencėtarėt kanė vėnė nė pah se Francezėt kishin mė pak probleme tė lidhura me zemrėn se sa njerėzit nga vendet tjera tė botės. Kjo ėshtė quajtur Paradoksi Francez. Sqarimi kryesor ndaj keti paradoksi ishte se Francezėt pinin lavando tė kuqe bashkė me ushqime.
KANCERI: Rrushi duket tė jetė frutė shumė i mirė i shkatėrrimit tė kancerit. Rrushi pėrmban sasi tė latė tė acidit kafein, njė material shumė i dėmshėm dhe armiqėsorė ndaj kancerit.
VIRUSET: Nė njė studim tė kryer nė Erciyes University nė Turqi, shkencėtarėt kanė treguar se rrushi ka arritje shumė efikase kundėr mikrobeve. Studimi tregon se kjo arritje e rrushit ka tė bėj me bakteriet si i njohuri E. coli dhe Stop.
Planifikues i mirė i trupit dhe gjakut, e gjithashtu ėshtė furnizues i shpejtė i energjisė
Lėngu i rrushit pa vėshtirėsi asimilohet dhe pėr kėtė quhet “nektar i zotėve”. Preferohet pėr kapsllėk, lėkurė, ērregullime tė mėlēisė, reumatizėm, e shumė tė tjera.
Ky frutė alkalinė, qė gjithashtu quhet “mbretėresha e frutave”, ndihmon thellėsisht nė zvogėlimin e acidit urik dhe ndihmon nė largimin e acidit nga sistemi kėshtu duke i ndihmuar shumė veshkat.
Studimet kanė zbuluar se lėngu i rrushit, vera e kuqe dhe rrushi i tharė kanė treguar veprim tė fuqishėm antiviral kundėr virusit simpleks herpes dhe polio-virusit.
Ndihmon nė zvogėlimin e krijimit tė pllakave tė gjakut dhe mpiksjes sė dėmshme tė gjakut.

_________________

ditush
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 5736
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 06/03/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi