Qeveria Britanike publikoi dokumente sekrete pėr UFO-t

Shko poshtė

Super Qeveria Britanike publikoi dokumente sekrete pėr UFO-t

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Sat Mar 05, 2011 2:11 amNė faqet e Qeverisė Britanike ėshtė publikuar deri mė tash numri mė i madh i dokumenteve online pėr UFO-t. Tė gjithė mund tė kenė qasje nė kėto dokumente.

Entuziastėt mund t’i shfletojnė mbi 8000 faqe nėse dėshirojnė ta shuajnė kureshtjen.
Dokumentet pėrmbajnė biseda dhe letra tė dėshmitarėve, vizatime, diskutime nga Parlamenti britanik dhe tė dhėna nga Ministria e Mbrojtjes. Njėri prej rasteve interesante tė dokumentuara ėshtė ai pėr “pushtimin e jashtėtokėsorėve” nė tė cilin forcat ajrore britanike dhe ushtria ishin bėrė gati t’i kundėrpėrgjigjeshin, por nė fund e kuptuan se ajo ishte vetėm njė mahi e studentėve tė inxhinierisė nė vazhdėn e radio dramės sė Wallesit “War of Worlds” (Lufta e Botėve).

Dokumenti tjetėr dėshmon pėr qėndrimin e Ministrisė sė Mbrojtjes pėr UFO-t i vitit 1993 nė tė cilin zyrtarisht thuhet: “Nuk e dimė ēfarė janė ato objekte, por mendojmė se paraqesin kėrcėnim pėr sigurinė dhe jemi tė pambrojtur nga ndonjė sulm i hapur i jashtėtokėsorėve”.

Dokumenti me titull “DEFE 24/2032 (p10-34)” ėshtė titulluar “Diskutimi i OKB-sė pėr UFO-t” ndėrsa pėrmban diskutimet e zhvilluara nė seancėn e Kombeve tė Bashkuara mė 1978 dhe 79 kur ėshtė refuzuar propozimi pėr tė nisur njė hetim i pėrbashkėt pėr kėto fenomene.

Dokumentet tjera flasin se si ish kryeministri britanik Winston Churchill dinte pėr ekzistimin e UFO-ve, por kishte frikė se mund tė krijohej panik nėse fillon njė diskutim publik pėr ekzistimin e fluturakeve tė tilla tė cilat lirshėm silleshin nėpėr hapėsirė, edhe pse nuk dihej se ēfarė ishin ato dhe nėse paraqisnin rrezik pėr sigurinė.

Nėse jeni tė interesuar pėr tė hulumtuar dokumente, mund t’i gjeni nė faqen: ufos.nationalarchives.gov.uk.

_________________

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
avatar
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 29
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 04/01/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi