Sekreti i zėrit tė Jacksonit, ishte sterilizuar

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super Sekreti i zėrit tė Jacksonit, ishte sterilizuar

Mesazh nga AmazinnG GirL prej Sat Mar 05, 2011 7:26 am

Los Angeles, 4 mars - Ndonėse kanė kaluar dy vjet nga vdekja e mbretit tė muzikės pop, Micheal Jackson, ai vazhdon tė fitojė faqet e para tė revistave dhe gazetave rozė. Kėtė herė ishte njė mjek francez, i quajtur Alain Branchereau, ai qė befasoi opinionin me njė zbulim tė botuar sot nė tė pėrditshmen “Le Parisien”.

Sipas specialistit endokrinolog, ka vetėm njė shpjegim pėr aftėsinė e mahnitshme tė Jacksonit pėr tė zgjatur dhe pėr tė alternuar zėrin e tij: ai ishte sterilizuar.

Nuk ekziston asnjė e dhėnė pėr “tredhjen” e mbretit tė popit, por sipas Blanchereau, njė mjekim i dėmshėm hormonal pėr heqjen e puērrave e kishte lėnė seksualisht tė paaftė ose kishte ulur ndjeshėm potencialin e tij riprodhues.

”Nė vitet 1970 ekzistonte njė kurė pėr puērrat, e bazuar nė njė mjekim qė pėrmbante njė molekulė tė quajtur ciproteron. Dihet se Michael e ka pėrdorur shpesh kėtė mjekim, i cili mė vonė u ndalua kategorikisht, pasi u zbulua se dėmtonte potencialin riprodhues mashkullor. Nė fakt, molekula ėshtė nė gjendje tė pėrthithė doza tė mira testosteroni, duke shkaktuar ndryshime nė zė, nė pakėsimin e qimeve apo nė reduktimin e prodhimit tė spermatozoideve. Njė kurė e tillė, e pėrdorur pėr njė kohė tė gjatė, rrezikon tė shndėrrojė nė steril mashkullin”, deklaroi mjeku francez, transmeton TCH.

Sipas Blanchereau, kjo ėshtė arsyeja qė shpjegon zėrin unik tė Jacksonit. Ai ishte nė gjendje tė kėndonte nė tre regjistra, ndėrsa tenorėt janė nė gjendje tė bėjnė kėtė vetėm nė dy.
avatar
AmazinnG GirL
Legend“s
Besa-Bess
Legend“sBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 4276
Mosha : 21
Viti: : 17/10/1995
Vendbanimi: : n'Kojshi :P
Aktiviteti :
50 / 10050 / 100

Registration date : 21/09/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi