Martohemi pėr tė qenė tė lumtur

Shko poshtė

Super Martohemi pėr tė qenė tė lumtur

Mesazh nga Ditta prej Sat Mar 05, 2011 10:11 amMrekullinė e dashurisė e ndjejmė atėherė kur zgjimet e ditėve tona ėmbėlsohen me tė njėjtin pėrqafim.
Dashuria romantike

Ai lind dhe mė pas lulėzon martesa. Tradita para-romanticizmit klasik
bėnte qė kjo e fundit tė lindte para dashurisė shumė mė parė lind ai
emocioni i gjithėpushtetshėm, unik, i denjė pėr t’u kurorėzuar, sepse
prospektiva e dashurisė romantike, ka kthyer pėrmbys bazat e martesės sė
dikurshme dhe ka vėnė theksin mbi lumturinė individuale, dhe jo mė mbi
detyrimin social si pjesėtarė tė shoqėrisė pėr t’u martuar dhe
gjen­eruar fėmijė, pavarėsisht nėse je i/e lumtur apo jo. Sot martohemi
pėr tė qenė tė lumtur. Fėmijėt qė mund tė vijnė do ta perfeksionojnė
akoma mė shumė kėtė lumturi. Kėshtu lind ‘feja e dashurisė’, qė e kthen
martesėn nė njė kult, qė herėt a vonė tė gjithė e dėshirojnė dhe duan ta
pėrqafojnė.

Ja ēfarė i duhet njė ēifti

Po ėshtė mjaftueshėm pėr tė trokitur nė portėn e martesės? Ēfarė i
duhet marrėdhėnies tonė pėr tė arritur pjekurinė qė kėrkon njė martesė e
suksesshme? Tė qenit nė ēift implikon nė mėnyrėn mė tė thellė, aftėsinė
tonė pėr tė dashur njė person tjetėr.
nė mėnyrė reciproke dhe tė pakushtėzuar. Kjo marrėdhėnie mbėshtetet
gjithashtu edhe nė kapaciteti n e secilit partner pėr t’u ndjerė i/e
rėndėsishėm dhe pėr t’i dhėnė vlerėn dhe rėndėsinė e duhur partnerit/es.
Pa kėto dy cilėsi tė rėndėsishme, bėhet e pamundur njė eksperiencė e
vėrtetėt nė ēift, sepse intimiteti dhe respekti reciprok humbet diku
rrugės.
Tė dehur nga euforia e dashurisė, shumė prej nesh e kalojnė pragun
martesor tė mbushur me pritshmėri jo shumė realiste nė lidhje me atė ēka
na ofron martesa, tė bindur se jeta nė ēift do tė plotėsojė tė gjitha
nevojat tona, tė ēfarėdo natyre qofshin. Frustrimi fillon nė momentin qė
kuptojmė qė nuk ėshtė egzaktėsisht kėshtu. Dhe nė kėtė fazė ndodh ajo
qė pėrshkruhet ‘si fillimi i vlerėsimit tė vetvetes, nė bazė tė limiteve
tona, pritshmėrive tona dhe ato tė partnerit/es nė lidhje me ne.
Martesa kalon kėshtu, njė proces zhvillimi, ashtu si njė bebe e vogėl e
porsalindur qė rritet ngadalė dhe fillon tė krijojė identitetin e saj tė
brishtė. Sa prej nesh e kanė ndjerė marrėdhėnien e tyre ‘tė rritet’ me
kalimin e viteve .

_________________


`LOVE 4 Haters .. :D

Ditta
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 16842
Mosha : 27
Viti: : 18/01/1991
Vendbanimi: : kerkun
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 17/05/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi