Muzikanti q i bie instrumenteve nga akulli (video)

Shko posht

Super Muzikanti q i bie instrumenteve nga akulli (video)

Mesazh nga D3M1 prej Sun Mar 06, 2011 1:30 pm


Oslo, 6 mars Edhe pse duket e uditshme, pr Terje Isungsetin, muzikantit t par dhe t vetm t akullt, kndimi brenda ujvarave t ngrira, n 3 mij metra mbi akullnaj dhe n temperatura deri minus 33 grad Celsius, sht pjes e puns, transmeton CNN. Ky norvegjez kndon mbi 10 vjet dhe sht themelues i Festivalit vjetor norvegjez muzikor n Geil.
Dashuria pr muzikn e akullt filloi kur kishte 20 vjet, kur u ftua t kndoj n nj koncert brenda ujvars s ngrir, transmetojn agjencit.
Nj nga instrumentet e pazakonshme q bri ishte nga akulli i gdhendur, 2 500 i vjetr n Norvegji. At e prdori n 50 performanca, por kjo, sipas standardeve t akullit, sht periudh e gjat.
[youtube] https://www.youtube.com/watch?v=8Qs3rmr9KUU&feature=player_embedded[/youtube]

_________________

Mos e merrni pr dobsi heshtjen time, se nse foli nuk do t mund ta prballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi