Japonezt prezantojn trenin ultra t shpejt

Shko posht

Super Japonezt prezantojn trenin ultra t shpejt

Mesazh nga D3M1 prej Mon Mar 07, 2011 1:39 pm


Japonia ka prezantuar trenin e ri Shinkansen ultra t shpejt, i cili arrin shpejtsi mesatare prej 300 km/h. Krahas ksaj treni ka n dispozicion edhe nj staf, t ngjashm sikurse aeroplan, ndrsa japonezt shpresojn q produktin e tyre ta shesin edhe jasht vendit.

Treni i ri ultra i shpejt i quajtur Hayabusa do t udhtoj dy her n dit ndrmjet Tokios dhe Aomorit, nj vendbanim n veri t Japonis.

Kryetari i Hekurudhave japoneze, Mutsutake Otsuka, ka thn se qllimi ka qen q t krijohen kushte m komode n nj tren t sigurt pr udhtart.

Vitin e ardhshm pritet t prodhohen edhe serit e reja t ktij treni q do t tejkalojn shpejtsin prej 300 km/h.

Hekurudha japoneze qe nj koh e ka reklamuar Aomorin si nj vend turistik, ashtu q t ket sa m shum udhtarin n relacionin Tokio-Aomori. /Telegrafi/

_________________

Mos e merrni pr dobsi heshtjen time, se nse foli nuk do t mund ta prballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi