BE-ja riafirmon pėrkushtimin ndaj fuqizimit tė gruas

Shko poshtė

Super BE-ja riafirmon pėrkushtimin ndaj fuqizimit tė gruas

Mesazh nga D3M1 prej Tue Mar 08, 2011 11:16 am


Pėrfaqėsuesja e Lartė pėr Politikė tė Jashtme dhe Siguri, Catherine Ashton me rastin e Ditės ndėrkombėtare tė gruas, 8 Marsit, tha se kjo ditė kujton edhe shumė gra nė mbarė botėn tė cilat vazhdojnė tė pėrballen me pabarazi.

Ashton, njėherėsh zėvendėspresidente e Komisionit Evropian tha se tema e kėtij viti “viti “Qasje e barabartė nė arsim, trajnim, shkencė dhe teknologji” ėshtė fondamentale.

"Sot festojmė 100 vjetorin e Ditės Ndėrkombėtare tė Gruas. Kjo ngjarje e rėndėsishme gjatė shekullit tė kaluar ka shėnuar tė arritura ekonomike, sociale, politike dhe kulturore pėr gratė anė e mbanė botės. Gratė gjatė historisė kanė luftuar pėr liri mė tė madhe tė zgjedhjes dhe shkallė mė tė lartė tė lirisė. Ne shfrytėzojmė kėtė rast pėr tė ritheksuar bashkėrisht pėrkushtimin tonė pėr promovimin e tė drejtave tė gruas dhe barazisė gjinore. Ne, vetėm duke ndėrmarrė veprime tė guximshme tani, mund tė sigurojmė njė tė ardhme tė lirė nga diskriminimi dhe nga dhuna ndaj grave dhe femrave; njė botė e cila ofron mundėsi tė barabarta pėr tė gjithė”, thuhet nė deklaratėn e saj.

Ajo mė tej vlerėson se arsimi ėshtė e drejtė themelore njerėzore, ka rėndėsi qendrore nė sigurinė dhe mundėsitė ekonomike, si dhe nė zhvillim tė qėndrueshėm.

“Investimi global nė arsimimin e femrave nxit rritje ekonomike dhe pjesėmarrje nė politikė. Gratė me anė tė shkrim-leximit pajisen pėr pavarėsi ekonomike, rritje tė gjasave pėr tė arritur potencialin e tyre tė plotė”, thuhet nė deklaratė.

Sipas saj, gratė kanė luajtur rol tė rėndėsishėm nė ndryshimet nė Afrikėn Veriore dhe shfaqi shpresėn se roli kyē i luajtur nga gratė deri mė tani, do tė reflektohet plotėsisht nė ndryshimet institucionale qė tashmė janė duke u diskutuar nė rajon.

“Dita Ndėrkombėtare e Gruas na kujton edhe shumė gra nė mbarė botėn tė cilat vazhdojnė tė pėrballen me pabarazi. Ato fitojnė dhe kanė nė pronėsi mė pak se sa meshkujt, si dhe pėrfaqėsimi i tyre nė politikė nuk ėshtė nė nivel. Me mijėra gra dhe femra pėr ēdo ditė janė viktima tė dhunės gjinore, pėrfshirė kėtu keqtrajtimin seksual, trafikimin dhe martesat e hershme dhe tė detyrueshme”, shprehet Ashton.

Mė tej, nė deklaratė thuhet se BE-ja riafirmon pėrkushtimin ndaj promovimit tė barazisė gjinore dhe fuqizimit tė gruas. /Telegrafi/

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi