Steinbach: Qeveria s’ėshtė punė ambasadorėsh

Shko poshtė

Super Steinbach: Qeveria s’ėshtė punė ambasadorėsh

Mesazh nga D3M1 prej Tue Mar 08, 2011 11:16 am


Kosova dhe Serbia, nė bisedimet qė do tė fillojnė ditėve vijuese, do tė jenė tė barabarta dhe atė si dy shtete ku nė mes do tė jetė Bashkimi Evropian. Qė tė dyja shtetet mund tė pėrfitojnė nga ky dialog, nė tė cilin do tė diskutohet vetėm pėr ēėshtje teknike e jo pėr statusin e Kosovės e integritetin territorial.

Kėto garanci i jep pėr qytetarėt e Kosovės ambasadori i Gjermanisė nė Kosovė, Hans Dieter Steinbach, nė njė intervistė pėr gazetėn Zėri. Diplomati gjerman thotė se ēėshtja e dialogut ėshtė sfidė pėr institucionet e sapokrijuara tė Kosovės, institucione nė krijimin e tė cilave, sipas tij, nuk kanė ndikuar diplomatėt, pėrkatėsisht pėrfaqėsuesit e shteteve anėtare tė Quint-it.

Kėtė ai e thotė edhe pse nuk dėshiron tė pėrgjigjet rreth mesazheve qė nė ditėn e zgjedhjes sė presidentit tė Kosovės Behgjet Pacolli i kishte dėrguar ambasadori amerikan nė Kosovė, Christopher Dell nė drejtim tė kėshilltarit tė presidentit.

Steinbach pranon se ka pasur manipulime nė zgjedhjet e fundit, por sipas tij, fundja rezultatet janė certifikuar dhe ka ardhur deri tek formimi i institucioneve tė cilat, sipas tij, kanė para vetes shumė sfida.

Ai garanton qytetarėt e Kosovės se relacionet mes Kosovės dhe shtetit tė tij nuk do tė dėmtohen me gjithė rastin qė ka ngjarė sė fundi nė Aeroportin e Frankfurtit, ku njė shqiptar ka vrarė dy pilotė amerikanė. /Telegrafi/

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi