Karnavali i baltės nė Brazi

Shko poshtė

Super Karnavali i baltės nė Brazi

Mesazh nga D3M1 prej Tue Mar 08, 2011 11:27 am


Jo fort larg qytetit kolonial tė Brazilit Paraty u organizua parada tradicionale nė tė cilin kostumi mė i mirė ėshtė ai mė i pėrlyeri. Qytetarė nga tėrė vendi, por edhe shumė turistė vrapuan tė shkėrryhen nė baltė dhe kėshtu ta respektojnė traditėn.

Larja nė baltė ėshtė argėtim i vėrtetė, shumė qifte me padurim e presin ditėn kur nė mėnyrė masive lahen nėpėr baltė, shkruajnė emrin e klubit tė futbollit nė gjoks ose gjuajnė njėri tjetrin me baltė.

Brazilianėt kalojnė tėrė ditėn duke “u larė” me baltė, duke u shoqėruar, dėgjuar muzikė e cila jehon nga pėrforcuesit e vendosur nė bregun ku organizohet festa. Larja nė baltė pėr herė tė parė ėshtė organizuar mė 1986 kur disa brazilianė lyen trupin me baltė pėr tu mbrojtur nga insektet. Nxitėn njėri tjetrin tė vrapojnė ashtu tė lyer nėpėr qendėr tė Paratyt dhe kėshtu lindi ideja pėr mbajtjen e festivalit tė pėrvitshėm tė larjes nė baltė. /Telegrafi/

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi