Flluska e superfuqisė energjitike

Shko poshtė

Super Flluska e superfuqisė energjitike

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Tue Mar 08, 2011 6:04 pmNė vitin 2007 kur reklamoi projektin e saj pėr ta shndėrruar Shqipėrinė nė fuqi energjetike, qeveria paralelisht me konēesionet nė HEC-e nisi edhe njė fushatė pėr ndėrtimin e parqeve eolike, qė do tė prodhonin energji me erė si burim alternativ.

Nė dy vitet pasuese u liēencuan njė sėrė parqesh, kryesisht nė jug tė vendit, afėr zonave turistike, kapacitet maksimal i tė cilave arrinte nė 1350 mega ose pėrafėrsisht sa fuqia aktuale energjetike e vendit.

Pėr here tė pare ERE liēencoi gjithashtu edhe njė central qė do tė prodhonte energji me biomasė nė zonėn e Lezhės.

Projektet kishin nga pas premtime pėr investime deri nė 3 miliardė euro dhe sipas planit, do fillonin tė ndėrtoheshin nė vitin 2010.

Sipas tė dhėnave zyrtare, qeveria ka liēencuar pėrkatėsisht 1350 mega fuqi pėr parqet me erė, 1400 pėr hidrocentrale tė vogla dhe tė mesme dhe 237 pėr centralet me biomasė.

Nė total kėto projekte do tė rrisnin me mbi dy herė prodhimin e energjisė nė vend, duke dhėnė shtesė edhe rreth 5 miliardė kilovatorė tė tjera.

Por cila ėshtė gjendja? Sėrish Top Channel i referohet tė dhėnave zyrtare tė raportit tė ERE-s janė ndėrtuar deri tani, 0 mega pėr parqet me erė, 16 mega hidrocentrale tė vogla ose 1.14 pėrqind e totalit tė konēesionuar dhe 0 pėr centralin me biomasė.

Si rezultat nga nga miliardat e kiloavtorėve qė duhej tė hynin nė prodhim kanė hyrė vetėm 50 milionė kilovatorė qė prodhohen nga 5 HEC-e tė vogla private. Mė pak se 1 pėrqind.

Por mė shumė se tejkalim pa fund afatesh, problemi mė i madh me projektet energjetike, qoftė kjo erė, biomasėn dhe pėr pjesėn dėrrmuese tė HEC-eve tė vogla ėshtė se ato nuk po fillojnė tė ndėrtohen.

Ngėrēi i zgjatur ka shumė pasoja njėherėsh. Veē humbjeve prej qindra milionė eurosh nė vit, siguria e furnizimit me energji tė vendit ėshtė nė nivelet minimale, siē e thekson edhe vetė ERE nė raport.

Shqipėria ka energji pa ndėrprerje vetėm nė vite tė jashtėzakonshme hidrike, me kosto pėrmbytjesh.

Por nėse thatėsira do tė rikthehet me gjendjen aktuale tė burimeve, Shqipėria kėrcėnohet sėrish nga krizat energjetike ose nė rastin mė tė mira nga importet miliona euro.

_________________

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
avatar
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 28
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 04/01/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi