Garda Kombėtare Amerikane mund tė vijė pėr mision nė Kosovė

Shko poshtė

Super Garda Kombėtare Amerikane mund tė vijė pėr mision nė Kosovė

Mesazh nga D3M1 prej Tue Mar 08, 2011 7:16 pm


Rreth 160 ushtarė tė Gardės Kombėtare Wisconsin nga njėsiti nė Milwaukee dhe Oconomowoc janė vėnė nė alarm pėr vendosjen e mundshme tė tyre nė Kosovė.

Departamenti i Ēėshtjeve Ushtarake nė Wisconsin njoftoi se ushtarėt kanė marrė njoftimin tė shtunėn, njoftim ky i drejtuar njėsive dhe ushtarėve pėr tė filluar pėrgatitjet pėr mobilizim tė mundshėm, transmetoi Zhurnal portalin amerikan Madison.

Njėsitė nuk janė urdhėruar pėr ndonjė detyrė aktive dhe, sipas tė gjitha gjasave, ato nuk do tė mobilizohen pėr detyra aktive deri nė 2012.

Tė dy njėsitė e vėna nė alarm janė brigada e 157 e manovrimit e vendosur nė Milwaukee dhe ajo 32 e Kompanisė sė Policisė Ushtarake e vendosur nė Oconomowoc.

Sipas njė deklarate pėr shtyp nga Garda Kombėtare nė Wisconsin, njėsitet do tė dėrgohen nė Kosovė nė mbėshtetje tė NATO-s dhe operacioneve paqeruajtėse ndėrkombėtare.

Brigada 157 e artilerisė ėshtė njė njėsi e re e cila pėrfshin komponentėt e Brigadės 57 tė artilerisė e cila ishte e dislokuar nė Afganistan nė vitin 2006.

Kurse Brigada 32 e kėmbėsorisė pėr herė tė fundit ishte e vendosur nė Irak nė vitet 2009-2010.

“Qė prej 11 shtatorit tė vitit 2001 ēdo njėsi e Gardės Kombėtare tė Wisconsin ka qenė e vendosur nė mbėshtetje tė luftės globale kundėr terrorizmit”, ėshtė thėnė nė njoftimin zyrtar.

Rreth 700 pjesėtarė tė Gardės Kombėtare tė Wisconsin janė aktualisht nė detyrė aktive, me mė shumė se nėntė mijė pjesėtarė nė SHBA qė janė nė dispozicion pėr emergjencat shtetėrore, mbrojtjes sė atdheut apo misione tė sigurisė. /Telegrafi/

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Garda Kombėtare Amerikane mund tė vijė pėr mision nė Kosovė

Mesazh nga D3M1 prej Tue Mar 08, 2011 7:21 pm

Jeni te Mireseardhur!

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi