Discovery pėrmbyll misionin e fundit

Shko poshtė

Super Discovery pėrmbyll misionin e fundit

Mesazh nga D3M1 prej Thu Mar 10, 2011 10:19 am


Anija kozmike Discovery ėshtė kthyer nė qendrėn Kennedy nė Florida, duke i dhėnė fund kėshtu misionit tė saj tė 39-tė, gjegjėsisht tė fundit.

Discovery, qė ėshtė rekorder sa i pėrket gjatėsisė nė raport me fluturaket tjera hapėsinore me ekuipazh njerėzor, ėshtė njėra nga tre fluturaket tė cilat NASA do t’i pensionojė.

Me aterrimin e tė mėrkurės, Discovery ka pėrfunduar misionin 13-ditėsh gjatė tė cilit ka transportuar pajisje dhe rezerva nė Stacionin Ndėrkombėtar tė Gjithėsisė (MSS), me ē’rast me komponentėt e rinj do tė pėrfundojė ndėrtimi i kėtij stacioni, i cili vlen 100 miliardė dollarė, ndėrsa ndėrtimi i tij ka filluar nė vitin 1998.

SHBA-tė nė tė ardhmen do tė shfrytėzojnė anijet kozmike ruse pėr dėrgimin e astronautėve nė MSS, ndėrsa NASA ėshtė e pėrgatitur qė nė tė ardhmen tė blejė fluturake kozmike nga kompanitė komerciale, tė cilat do tė transportojnė njerėz nė gjithėsi. /Telegrafi/

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi